Zábavný den odstartoval jako tradiční výuka krátce po osmé hodině a studenti se odebrali ke svým vybraným kantorům. Tři pracovní skupiny dokonce odcestovaly z Kutné Hory. První skupina si užívala plavání v kolínském aquaparku, druhá se starala o zábavu chlapců a děvčat v Dětském domově ve Zruči nad Sázavou a třetí navštívila Muzeum lidových staveb v Kouřimi.

Po celé dopoledne panovala školou příjemná vánoční nálada a atmosféra. „Dnešek beru jako vítané zpestření předvánočního času, které je navíc podložené prací učitelů i studentů. Před pílí a tvůrčí kreativitou většiny kantorů smekám a moc jim za přípravu vánočního školního dne děkuji,“ uvedl ředitel vzdělávacího zařízení Vladislav Slavíček.

Je pravda, že když loni tento projekt na gymnáziu začínal, měli z něj studenti obavy, jenže jak se postupem času ukázalo, jednalo se o velice příjemné dopoledne. Řekněte sami, co je lepší? Sedět na třídní besídce a čekat, kdy už zazvoní a hurá domů, nebo dělat a zkusit si něco nového a nepoznaného? „Rozhodně studenty dnešní den obohatí více, než tradiční vánoční besídky ve třídách,“ odpověděl za všechny na závěr ředitel Slavíček.

V mnoha třídách se výroba spojila i s vánoční výzdobou: malovalo se na sklo, vyráběly se smaltované šperky, o jejichž aranžmá se staraly vyučující Jana Budajová a Markéta Zelená. Několik dětí navštívilo a poznalo zahraniční Vánoce ve Francii. Studenti také nabídli dramatizační vyžití. Zkoušeli vánoční příběhy, Heroda, se kterým vystoupili i na pozdějším zakončení dne, a také angličtinu s pohádkou. V neposlední řadě zbyl prostor i pro umělce. Malovalo se, ale také se tvořila keramická díla. „Pracuje se mi se studenty skvěle, jelikož se přihlásili dobrovolně a baví je to,“ uvedla s nadšením vedoucí dílny keramiky Monika Peková.

Celý den zakončil vynikající koncert a vystoupení souboru pedagoga Zdeňka Licka.