Hlavním tématem bylo vybudování amerického radaru v Čechách. K této otázce se velvyslanec staví jednoznačně. „Protiraketový radar má ochránit naši zemi, vaši zemi i celou Evropu. Podle mě hrozí nebezpečí, pokud americký radar vybudován nebude,“ odpověděl na dotaz jedné ze studentek Richard Graber.

Dalšími diskutovanými tématy byl například americký zdravotnický systém, vyhlášení nezávislosti Kosova, pokles americké ekonomiky nebo boj kandidátů na prezidenta v USA. Souboj o kandidaturu Hilary Clintonové a Baracka Obamy shrnul nakonec slovy: „Je to velmi složitá záležitost. Pokud tomu nerozumíte, jste většina amerických obyvatel.“ Osobně by však zvolil prezidentem kandidáta za republikány Johna McCaina.

Grabera především zajímaly ohlasy z řad studentů, a proto je neustále vybízel k dalším dotazům. Po hodině diskutování ale musel hudebnu opustit z důvodu časové vytíženosti, aby stihl další setkání v Kutné Hoře i v Miskovicích u sdružení Dítě a kůň.

Richard Graber byl jmenován do funkce velvyslance pro Českou republiku v roce 2006 americkým prezidentem Georgem Bushem. Dříve pracoval dlouhou dobu jako právník ve Wisconsinské právnické firmě a zároveň předsedal republikánské straně ve Wisconsinu.

„S velvyslancem jsme se shodli, že hlavní problém tkví v nedostatečné informovanosti lidí, takže si myslím, že osobní setkání našich studentů bude rozhodně velmi přínosné pro pochopení některých současných otázek,“ uvedl na závěr učitel angličtiny a člen zastupitelstva města Jindřich Bartoň.

Jaký máte názor na umístění amerického radaru v Brdech? Vyjádřete se v diskusi nebo hlasujte v anketě vpravo.

Jana Křivánková