Mistrovství republiky v požárním sportu hasičské mládeže České a Moravské hasičské jednoty

Vyvrcholení letošního snažení všech dětí hasičských jednot, se po dvou letech opět vrátilo do Přerova, kde se v červnu utka〜lo dvacet nejlepších druž〜stev z Čech a Moravy, ve dvou kategoriích, o titul mistra republiky.

Běhy jednotlivců na 60 metrů s překážkami, požární štafety, požární útoky a mimo soutěž hodnocená uzlová štafeta. To jsou disciplíny, které děti musí zvládnout, pokud možno bez větších chyb. Co nejpečlivěji, nejpřesněji a hlav〜ně nejrychleji. Každé sebemenší zaváhání se objeví v celkovém hodnocení, kde rozhodují většinou setiny sekund.

Družstva, která se probojují na tuto soutěž, jsou již natolik vyrovnaná, že se čeká pouze na chybičku, kterou někdo udělá. A udělat chybu, to je hrozně jednoduché. Všechno se pečlivě hlídá, rozhodčí jsou na svých místech. Přešlap, sklouznutí, zaváhání, špatný uzel, špatný spoj, špatné překonání překážky, promluvení. Je tolik možností to pokazit. Sedm dětí je v družstvu, sedm názorů, sedm různých povah, sedm nestejně zručných dětí, a každý má svůj úkol, svou práci, kterou musí zvládnout, co nejlépe. Vše se počítá.

V kategorii mladších žáků bojovaly o nejlepší umístění, děti z ČHJ Červených Janovic, Nalžovic, Podlažic a dvě družstva Hlinska proti družstvům MHJ Lobodice, Bratčice, Železné, Sobotovice a Přerov. Ve starší kategorii se potkaly děti z ČHJ Nalžovice, a po dvou družstvech měli jednoty Hlinska a Opatovic I., a z MHJ se k nim připojily děti z Křenovic, Lobodic, Bratčic, Popůvek a Železného.

Po ranním deštíku nejprve dostali možnost vyzkoušet tar〜tanovou dráhu jednotlivci v obou kategoriích. Ne každému, se vše povede tak, jak by chtěl, a tak po skončení rozběhů se v mladší kategorii na třetí místo dostala naše Katka Pilcová a na první příčku dosáhl Tomáš Gross. Pro oba bylo toto vyvrcholením, protože letos v této kategorii končí. Po sečtení výsledků starších žáků jsme v první desítce závodníků měli čtyři zástupce, osmé místo Markéta Škarková, sedmé místo Adam Zerzánek, páté místo Filip Zoufalý a druhou příčku obsadil David Sahulka. Pro Adama a Filipa byla tato možnost také poslední.

Poté přišly na řadu uzle, zde se nám ne tak dobře daří, ale letos děti předvedly, že i tady vypilovaly, co se dalo, a že tato disciplína jim není cizí. Mladší žáci získali ocenění za třetí místo, a družstvo Opatovice I. A předvedlo bezkonkurenční pokus uzlové štafety a časem 35 sekund si pojistilo první místo. A pak již byly připraveny požární štafety a po nich útoky, kde se vše rozhoduje. V průběhu útoků již zase pršelo. Ale to nebylo podstatné, a všichni se snažili, co mohli. A tady jsme si vybrali svou smůlu i my. Lepší štafeta družstva A měla neplatný pokus. A útok, tam si smůlu vybralo družstvo B a mladší žáci Červených Janovic.

Konečné součty všech disciplín dopadly takto:


v mladší kategorii


1. MHJ Lobodice
2.ČHJ Červené Janovice
3. MHJ Bratčice


ve starší kategorii

1. ČHJ Hlinsko A
2. ČHJ Opatovice I A
3. ČHJ Nalžovice
5. ČHJ Opatovice I B

„Ne každý může vyhrát, a už jen účast na těchto závodech, je velkým úspěchem. A tak všem dětem gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci.“

Lenka Růžičková