VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pivovar má být vidět i na kulturně-sportovních akcích

KUTNÁ HORA - Přesně před rokem nastoupil Jan Hejra jako sládek v kutnohorském pivovaru. Dnes patří k jeho povinnostem vedení celého provozu z pozice ředitele. Co všechno to obnáší jsme se ho zeptali v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

11.10.2007
SDÍLEJ:

Hodně času stráví nový ředitel Jan Hejra také administrativou v kanceláři kutnohorského pivovaru.Foto: Deník/Jitka Pokorná

Jak jde dohromady pozice ředitele a sládka?

Těžko, ale musí. Práce kolem výroby bylo již tak hodně a teď ještě přibude více té administrativní. Přibylo starostí a zodpovědnosti za více středisek. Je to náročné. Znamená to i větší nároky na mé spolupracovníky, neboť po nich budu vyžadovat mnohem více činností, které sám již nebudu schopen stihnout. Samozřejmě stále mám rozhodující slovo, posílené z pozice ředitele. Ve výrobě musí vše běžet tak, jak jsem to nastavil ještě v pozici sládka. Plánuji ještě nějaké další dílčí změny, pro ještě větší spokojenost milovníků našeho zlatého moku.

Co tedy patří k úkolům ředitele?

Zabezpečit bezproblémový chod celého pivovaru. Jedna ze základních věcí, krom výroby samotné, jsou finanční prostředky. Musím plánovat investice, sledovat mzdové prostředky a stavy na účtech, abychom rozumně hospodařili s přidělenými prostředky. Další je vést chod celého pivovaru. Ten základní chod, tedy výrobu, jsem řídil z pozice sládka. Teď se k tomu přidávají další, jako energetika, nebo údržba. S těmi jsem dříve spíše spolupracoval. V neposlední řadě, musím být v úzkém kontaktu s naším obchodním oddělením, pro zajištění plné spokojenosti zákazníků.

Jak zhruba vypadá běžný pracovní den ředitele pivovaru?

Ráno je menší operativní porada. Je to takový malý report toho, co se stalo například při stáčení a co nás ten den čeká za úkoly. Zda jsou nějaké problémy k řešení, nebo co vyvstalo z mailů, které ještě přišly. Je to vlastně takové „BORO“ jako na vojně (bojové rozdílení). Tam se určí, co kdo bude co dělat, co od koho potřebuji. Plánujeme den a nastíníme si zbytek dní v týdnu.

Má také pivovar nějaké sezony náporu, jako bývá třeba před vánocemi?

Ano jsou. Je to taková ta klasická „houpací“ křivka. Od března se pomalu naváří, aby bylo pivo v potřebném množství, kvalitě a stáří na další měsíce, kdy bude plánovaný odbyt vysoký. V březnu to jde pomalu nahoru, duben už je plný provoz a v dalších měsících se nezastaví až do konce srpna. Pak nastává obvykle malé období relativního snižování zásob. To se nám letos tak trošku vyhnulo. Vaříme podobně jako v jarních měsících, jelikož export má stále vysoké požadavky.

Když mluvíte o zvýšeném exportu. Která země si tak oblíbila pivo Dačický?

Je to hlavně naše pobočka Drinks Union Německo. Situujeme se do bývalého západního Německa kolem Mnichova. Naše pobočka se tam musela rozšířit, aby byla vůbec schopná pokrýt tak rozsáhlý, dynamický trh. Nápor je tam enormní ze strany mnoha řetězců.

Takže mají Češi velkou šanci se i tam rozmazlovat domácím pivem?

Naše pivo by mělo být běžně k dostání v sítích řetězců známých jmen, ale i v restauracích.
Připravují se ještě různé akce, o kterých se teď zmiňovat, by bylo ještě předčasné.

Jde spíše lahvové nebo i na čepu?

Drtivá většina jde v lahvích. Přeci jen restaurací s naším pivem na čepu tam tolik není, ale v supermarketech je většinou k dostání.

Teď se stále více objevuje právě na export pivo v plechovkách. Je to tak i v německých supermarketech?

Co se našeho piva týče, pivo stáčíme pro export skoro výhradně do lahví, ale máme stálé zákazníky i na sudové pivo. Sám ale nejsem velkým zastáncem plechovek, ale na druhou stranu, někteří konzumenti vozí na dovolenou radši plechovky, kvůli jejich skladnosti a tím odpadá i starost co s prázdnými obaly. Já bych si však domů, na takovéto domácí pití, koupil lahvové.

Co chystáte v kutnohorském pivovaru za změny?

Už teď začínáme pomalu plánovat investice na příští rok. Máme v plánu další rozšíření CIP stanice na sanitace (zařízení pro zabezpečení čistoty pivních vedení) pro studené provozy, výměnu pivních potrubí ve sklepích, zvětšení kapacity přetlačných tanků na filtrované pivo a samotné filtrace. Toto samotné bude velkou investicí. V plánu jsou také nemalé investice do zařízení stáčírny lahví. Je to trošku takové muzeum, které je nutné neustále ladit (úsměv). Letos jsme hodně zainvenstovali, tak uvidíme, jak to bude vypadat s finančními prostředky na příští rok. My tyto změny vidíme, i když je to stále málo, ale důležité je, aby to tak pocítili i naši zákazníci.

Letos jste měli i dost úspěchů na různých soutěžích.

Ano letos se docela dařilo. (1. místo Zlatá pivní pečeť z Tábora, za tmavé výčepní, 2. místo Slavnosti piva České Budějovice, za tmavé výčepní, 1. místo Dočesná Žatec, za tmavé výčepní)
Teď jsem trochu zklamaný z toho, že když tu probíhala „Cena českých sládků“, tak jsme se neumístili ani v jedné kategorii do třetího místa. Nevím, čím si to vysvětlit, ale určitě jsme tam nedali špatné pivo. Prostě porota měla jiný názor. Asi to bylo taky tím, že jsme nenasadili náš těžký kalibr, tmavou desítku. Původně tam nebyla tmavá piva vůbec plánovaná, pak se to přeorganizovalo, načež už bylo pozdě něco měnit. Myslím si, že kdybychom ji tam měli, tak bychom nejméně stříbro získali. S hrdostí mohu říci, že takové jako naše, jen tak někdo neumí.

A co nealkoholické pivo? Zatím ho společnost Drinks Union nevyrábí. Nechystá se proniknout i do sortimentu nealka?

Celý projekt je již připravený, ale námi zvolená technologie vyžaduje opravdu hodně vysokou investici, čítající desítky milionů. K tomu je třeba vše velmi dobře zvážit.

Jak se vůbec to nealkoholické pivo vyrábí? Je velký rozdíl od toho běžného piva?

Těch technologií je samozřejmě více. Může být třeba speciální druh kvasinek, které po dosažení určitého stupně obsahu alkoholu přestávají kvasit a sedají si. My bychom měli mít zase jiný způsob.

Říká se, že i v nealkoholickém pivu je nějaký alkohol. Jak to tedy je, můžete to vyvrátit?

Naše pivo by mělo být bez alkoholu.

A jak je to potom s chutí?

Ta chuť bude příjemná, i když je známo, že alkohol dává pivu také určitou plnost. Piva bez alkoholu mají určitou prázdnost chuti. Pivo vyráběné naší technologií jsem pil a bylo dobré.

Projevuje se technologický pokrok nějak v tom základním receptu na výrobu piva? Existuje nějaký způsob inovací a modernizací v receptu?

Stále je kam jít. Záleží na té cestě, jakou zvolíme. Může to být cesta energetických úspor, snížení nákladů na všechny vstupy, cesta ekonomická nebo tradiční. Piva vařená za použití moderních, úsporných technologií, nedosahují kvalit tradiční výroby. Dnešní výroba je již mnohém dále, jinde než kdysi dávno třeba za Mikuláše Dačického z Heslova. Dalo by to dlouhý seznam strojních vymožeností doby (např. čerpadla, otop parou), ale technologii výroby držíme stále tradiční. Někteří giganti pivovarského průmyslu vaří pivo způsobem, na hony vzdáleným tradiční výrobě a řemeslu pivovarskému. Záleží pouze na lidech, jestli dají přednost pivu z menších pivovarů s klasickou výrobou, nebo europivu z pivovarských továren.

Pivovar se účastní na některých regionálních kulturních akcích jako sponzor. Jak vnímáte tuto roli? Jak vidíte právě onu provázanost s místem, kde působí pivovar?

Dělá to hlavně naše marketingové oddělení, my jsme spíše prostředníci s nápady.
Dle mého názoru je dobře, že se pivovar ukazuje také v tomto směru. Bylo by lepší, kdyby se toho dělalo více a i v jiných oblastech například sportu. Tam si myslím, že jsou stále ještě možnosti, přestože třeba sponzorujeme kutnohorský hokejový klub. Kdybych se tím mohl více zabývat, tak bych našel spoustu dobře cílených reklam, které by možná nevyšly draho a zbylo by ještě na více akcí. Uvidíme, co se v budoucnu podaří.

Když jsme u té kultury, co Vy sám máte rád za akce?

Já mám rád koncerty a společenské akce jakéhokoli druhu. Hlavně když je to pro lidi a rádi na to chodí. Takové akce bych chtěl mít podchycené a dát tak lidem možnost ochutnat místní pivo. Doufejme, že se mi to podaří. Chtěl bych, aby pivovar byl vidět nedaleko „od komína“, v regionech kde se to pivo pije. Na akcích by měl být stánek pivovaru, kvalifikovaná obsluha a dobré pivo. Lidé by si měli z těchto akcí pamatovat dobré pivo a prima zábavu, chuť piva přímo z pivovaru a mít tak srovnání s tím ve své restauraci.

Účast na sportovně-kulturních akcích. Tam je další skulina, kam bychom ještě mohli jít.

Pivovar sám o sobě má na čem stavět, má historii a má patriotismus lidí. I turisté, kteří sem jezdí, tak chtějí ochutnat místní značku. Je třeba udělat propagaci ve městě a předměstí, aby vjeli do Kutné Hory a viděli, že přímo tady ve městě se vaří pivo. Dobré pivo.

Co se týká oblasti cestovního ruchu, tak se před časem hovořilo o možnosti prohlídek v pivovaru. Rýsuje se v tomto směru nějaký výstup?

Exkurze v našem provozu, jsou sami o sobě problém z hlediska hygieny. Tradiční výroba má otevřené kvašení, proto není možné turisty vodit přímo tam, ale museli by být někde za sklem. Další problém je osoba, jenž by měla mít živnost na průvodcovskou činnost. Takovou osobu tu nemáme. Vím, že něco takového je v pivovaru ve Velkém Brezně. U nás se zatím nic takového nechystá. Děláme exkurze jen určitým školám a na den otevřených dveří. To nejede varna, spilky jsou zavřené a ve sklepích je uzavřené dokvašovaní.

Jak vidíte město Kutnou Horu po roce, kdy tu působíte?

Hodně se mi samozřejmě líbí památky. Když jsem sem přijel poprvé při nástupu jako sládek, tak jsem tu byl o něco dříve. Prošel jsem si narychlo centrum a byl jsem okouzlen. Říkám si, že je to jako malá Praha s méně turisty. Tady je to v tom rozumném duchu. Je ovšem pravda, že když se dostanu z práce kolem šesté, sedmé hodiny, tak už nemám moc šanci si něco koupit. Všechno zavírá v pět a po páté hodině je klid jak večer. Mě to ale nevadí a rád se procházím i v opuštěných ulicích, kde z každého místa sálá historie.

kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/kh_hejra20071001.html

11.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů Obsluha zařízení na zpracování a povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o krátkodobý pracovní poměr na 3 měsíce., V případě zájmu se dostavte na adresu Lorecká 75/2, Kutná Hora., Místo výkonu práce: Kralice 49, 285 04 Uhlířské Janovice; Karlov 197, Kutná Hora. Pracoviště: Atlanta world, družstvo p1, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Eduard Artemonenko, +420 777 921 580. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o úklid kanceláří a ostatních prostor FÚ Kutná Hora, U Lorce 39. Práce vhodná pro osoby OZZ a OZP. Pracovní doba od 6:00 hod. - 10:00 hod. Pracovní smlouvu možno prodloužit. , V případě zájmu volejte v době 8:00 - 14:00 hod., případně pište na uvedený email.. Pracoviště: Skyclean s.r.o. p, U Lorce, č.p. 39, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Marek Cabalka, +420 602 425 985. Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 40 000 Kč Vedoucí provozu v ostatních zařízeních Vedoucí provozu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedení provozu - organizace práce, komunikace se zákazníky, AJ, Italština, manažerské schopnosti., Nabízíme: stravenky, penzijní, týden dovolené navíc. , V případě zájmu se hlaste na uvedené kontakty. , Místo výkonu práce: Okružní 600, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Sampleworld, s.r.o., Okružní, č.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Vladimír Vobecký, +420 603 287 803. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - KUTNÁ HORA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě KUTNÁ HORA. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště kutná hora, Ortenova, č.p. 188, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 14.–15. listopadu 2018

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

První ročník Ceny hejtmanky Středočeského kraje
45

Ceny hejtmanky mají své první držitele

KRÁTCE: Na plese se bude tančit i pomáhat dobré věci

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Jestliže se chcete pobavit a zároveň pomoci dobré věci, máte v sobotu 17. listopadu skvělou příležitost. Koná se totiž dvanáctý ročník Benefičního plesu, který pořádá organizace Cesta životem bez bariér. K tanci bude hrát kapela B-Dance Band a slova se ujme herec Pavel Nový.

KRIMI MIX: Mladík poskákal auta na Havlíčkově náměstí

Kutná Hora - Dvaadvacetiletý mladík z Nymburska se na konci října vyřádil na zaparkovaných autech na kutnohorském Havlíčkově náměstí. Krátce po jedné hodině ranní poškodil několik zaparkovaných aut tím, že naskakoval na jejich přední kapoty. Svým chováním způsobil škodu, která byla předběžně vyčíslena na třicet tisíc korun.

Workoutové hřiště na Gymnáziu Jiřího Ortena čeká slavnostní otevření

Kutná Hora - Místní příznivci workoutu, cvičení s vlastní vahou těla, se těší na pondělí 19. listopadu. Realizace jednoho z vítězných nápadů, který vznikl v minulém školním roce v rámci projektu Lepší místo ve škole, je totiž hotová. Podle Kamily Drtilové z platformy Lepší místo čeká nové hřiště u Gymnázia Jiřího Ortena slavnostní otevření v deset hodin dopoledne.

Fabiánová po úspěchu ve Spartě: Celkové šesté místo mě těší nejvíc

Kutná Hora /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Kutnohorská spartanka Martina Fabiánová zakončila rok 2018 parádně. Na premiérovém Mistrovství světa Spartan Trifecta v řecké Spartě vyhrála s celkovým čase 6 hodin a 7 minut svou věkovou kategorii 25-29 let a co více, celkově skončila mezi všemi ženami MS na skvělém šestém místě.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT