Jedná se o povinné očkování. Přesto mohou pediatři jen vysvětlovat, že vakcína zkrátka není.

Neví se, kdo hexavakcínu zaplatí

Jedná se o celorepublikový problém a Kutnohorsko není výjimkou. „V současnosti máme k dispozici čtyři dávky pro ty, co potřebují nutně, eventuelně zavolají, když mají rozočkované děti,“ uvedla Iva Domasová, vedoucí protiepidemiologického oddělení kutnohorského územního oddělení krajské hygienické stanice.

Dětští lékaři potvrzují, že jejich ordinace jsou zcela bez hexavakcín. „Během preventivních vyšetření rodičům sdělujeme, že hexavakcína není a ať si třeba za 14 dní zavolají, jestli se situace změnila,“ popsal kutnohorský lékař Bohuslav Procházka.

Ke vzniklému problému došlo proto, že poslanecká sněmovna neschválila zákon, který by přesunul povinnost financování hexavakcín z ministerstva zdravotnictví na pojišťovny. Systém však počítal s tím, že zákon projde. Ministerstvo zdravotnictví nyní hledá možnost, jak vakcíny zafinancovat. Vznikl tak časový skluz, jehož trvání hlavní hygienik pro Českou republiku odhaduje na dva až tři týdny. Jisté je, že výrobce vakcíny má očkovací látky dostatek a je schopen zásoby ze skladů přesunout do lékáren a ordinací pediatrů téměř okamžitě. Problém je v tom, že mu zatím nikdo nezaplatil. „Jedná se o technickou záležitost, na jejíž vyřešení je třeba určitou dobu počkat,“ je poměrně optimistický lékař Procházka.

V souvislosti se vzniklými problémy se hovoří i o možnosti, že by se změnilo očkovací schéma, tedy prodloužily intervaly mezi jednotlivými očkovacími dávkami. „Možné to je, protože v jednotlivých evropských zemích se tyto intervaly pohybují v rozmezí dvou až šesti měsíců,“ řekl Bohuslav Procházka. Ten se ale zároveň domnívá, že změna očkovacího schématu by se měla zavést až pokud by se problém ukázal jako dlouhodobý. „Zatím všichni doufáme, že se situace v dohledné době vyřeší,“ dodal.

Ondřej Dvořák, Jana Martinková

Použití hexavakcíny snižuje rizika
Kutnohorsko – Hexavakcína je očkovací látka, která ochrání před šesti základními onemocněními – tetanu, černému kašli, záškrtu a invazním onemocněním vyvolaným bakterií Haemophil influenzae b, proti virové hepatitidě typu B a dětské obrně. Fakt, že se u nás začala hexavakcína používat, je podle lékařů jednoznačně pozitivní. „Jedná se o známku pokroku, která nás v této oblasti posouvá na úroveň vyspělých zemí,“ řekl kutnohorský lékař Bohuslav Procházka.
Výhody hexavakcíny jsou následující:
pacient získá větší komfort tím, že může lékaře navštívit pouze jednou místo dřívějších šesti návštěv
použití hexavakcíny odbourává nebezpečí trvalého poškození pacienta, která dříve vznikala následkem nežádoucí reakce při použití očkovací látky proti černému kašli
jednotlivé složky hexavakcíny na sebe vzájemně působí tak, že jejich účinek se zvyšuje. (od)