Ve většině případů je následkem bodnutí zarudnutí a menší svědivý, pálivý, bolestivý otok a pupenec. Může však také vyvolat závažnou život ohrožující alergickou reakci a zhoršení zdravotního stavu pacienta. Bodnutí v těchto případech může způsobit i smrt.

K těžším stavům je nutné přivolat lékaře. „Vyjíždíme v letních měsících průměrně dvanáctkrát denně ke zdravotním potížím po pobodání hmyzem,“ uvedla Tereza Janečková, mluvčí Záchranné služby Středočeského kraje. Důležité je nejen umět dobře poskytnout první pomoc po pobodání, ale snažit se štípnutí vyhnout. Na co si tedy dávat pozor?

Při procházkách v přírodě radí odborníci nechodit v trávě bez obutí. Procházky vyžadují jistou opatrnost a obezřetnost. V zemi, ve starých kmenech, pařezech a hromadách dřeva, ale i na půdě a střeše se mohou skrývat vosí i sršní hnízda. Pokud už k nehodě, která má za následek vyrojení vzteklých vos, dojde, doporučuje se rychlý ústup.

Opatrnosti není nikdy nazbyt

Chataři, kteří po roce jedou na dovolenou do letního sídla, mohou narazit na podobné nové nájemníky. V těchto situacích je dobré vosy, včely, sršně nedráždit a jejich likvidaci nebo přesun nechat na odbornících, včelařích, případně hasičích, kteří likvidují tento hmyz ve veřejných prostorách.
Ohrožení jsou motorkáři i cyklisté. Pod tričko nebo otvory v helmě se mohou při jízdě na kole dostat například vosy, které tak mohou bodnout i několikrát po sobě. Doporučuje se na tento sport používat přiléhavé oblečení a helmu, která má v otvorech síťky určené proti vniknutí hmyzu.
Po bodnutí je dobré místo lokálně chladit obkladem nebo studenou vodou. Otoky jsou nejen viditelné na povrchu, ale může otéci i sliznice v dutině ústní.

Víte, jak poskytnout první pomoc?

Pokud je dotyčný alergik, hrozí u něj rozvoj anafylaktického šoku. V tomto případě a v případě bodnutí na krku či v dutině ústní (i u lidí, kteří nejsou alergičtí), je třeba volat záchrannou službu. Alergici by měli po bodnutí na kterékoliv části těla v případě méně závažných zdravotních potíží použít antihistaminika.

Návštěvy lékaře se nemají podceňovat

Každý alergik by měl pravidelně navštěvovat svého alergologa, který ho pro tyto situace vybaví léky na zmírnění otoku či kožní reakci jako je vyrážka a jiné alergické projevy. Lékař může také sestavit a předepsat osobní protišokový balíček s vybranými léky.