VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé mají leckdy se psem lepší zkušenost než s lidmi

Kutná Hora/ V posledním zasedání rady města dne 29. ledna 2008 byl projednáván záměr na vybudování hřbitova pro domácí mazlíčky, které iniciovalo občanské sdružení Denemark. Vše bylo do té doby ústně dohodnuto a vše probíhalo bez problémů.

27.2.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Radní řekli ne


Na tomto jednání se ozvala jedna z radních s názorem, že pohřbívání zvířat a lásku k zvířatům nesmíme zaměňovat s láskou k lidem. Jejího názoru a možného střetu s církví se zalekla i většina ostatních radních a návrh neprošel. Resp. neprošlo navrhované místo pod hřbitovem Všech svatých, v bývalém sadu.

Vhodnost lokality

A proč zrovna na tomto místě? Důvodů je mnoho. Ale ten nejprozaičtější je, jak jinak v dnešní době, problematika financování. Pokud vybudujeme hřbitov právě v sousedství hřbitova lidského, náklady na jeho vybudování a provoz budou minimální. Jsme nezisková organizace a nemůžeme a ani nechceme vydělávat na neštěstí lidí, kteří ztratí svého miláčka. Ale všechno se dnes musí platit – práce, svoz odpadků, sekání trávy atd.

Tímto bychom chtěli snížit náklady na minimum, aby byl hřbitov soběstačný a měla ho možnost užívat a navštěvovat co nejširší veřejnost. Včetně starých lidí, kteří jsou odkázáni většinou jen na městskou hromadnou dopravu. Na jiných lokalitách, které město nabízí, je náš záměr nerealizovatelný a neudržitelný jak z důvodu přístupnosti, tak z důvodu ekonomické náročnosti. Pokud se nám nepodaří hřbitov zrealizovat na tomto místě, pak nikde.

Různé přístupy

Mluvil jsem s představiteli římskokatolické církve – jejich názor je velice zvláštní. Když jsme se bavili obecně o lásce ke zvířatům a pohřbívání mazlíčků, byl názor takový, že lidé se dnes nemilují mezi sebou navzájem a mnohdy dávají přednost zvířatům před lidmi - mladí manželé si radši pořídí psa než dítě; babička jde radši na hrob svého psa než na hrob dětí; z týrání psů se dělá v mediích kauza a týrání dětí a lidí obecně je bráno jako samozřejmost.

Děti a dnešní doba

Proti těmto argumentům bych se ohradil. Proč si lidé dnes nepořizují děti? Buď proto, že jim to zdravotní důvody neumožní a nebo na „to“ prostě nemají peníze. Plno mladých lidí dnes nemá ani na zaopatření sebe sama a lásku chtějí někomu dát, tak zvolí levnější variantu – psa nebo jiné zvíře.

Ono mít dnes dítě je finančně dost náročná věc. Ale toto si uvědomují právě ti, co umí milovat a nechtějí své dítě přivést do prostředí, ve kterém mu nejsou schopni dát vše potřebné a zajistit mu dobrou budoucnost. Tuhle nezodpovědnost dělají jen naši nepřizpůsobiví spoluobčané, kteří se spoléhají na pomoc státu! A ty právě zastupuje již výše zmíněná paní radní.

Vztah ke zvířatům

Kdo se ale zastává zvířat, která jsou podle Občanského zákoníku považována za „věc“? Další argument, který jsem slyšel, bylo to, že lidé budou radši chodit na hřbitov zvířat a ne na lidský. A proč ne? Jsme svobodní, můžeme se rozhodnout. Když dalo zvíře staré babičce více lásky než její příbuzní, kteří se na ni v posledních letech „vykašlali“ a přestali se o ni starat, nedivme se, že radši půjde na hrob svého psa. Zvířata totiž milují bez výhrad, bez požadavků, bez nároků, upřímně a až za hrob.

Možná tím, že bude hřbitov pro zvířata v těsné blízkosti za zdí hřbitova lidského, se pohne v mnoha z nás svědomí a láska ke svým lidským bližním a pak zajdou i za svými příbuznými, na které by si jinak ani nevzpomněli. Vždyť přes zvířata můžeme najít i cestu k sobě navzájem. Za života i po smrti. Ne nadarmo se říká, že kdo nemá rád zvířata, nemá rád ani lidi. Každopádně je na každém z nás, komu svou lásku, city a důvěru věnujeme.

Živí tvorové

Uvědomme si, že v dnešní době plné násilí, loupeží, vražd a korupce je jakákoliv forma lásky ke komukoliv jinému než k sobě samotnému něčím krásným.

Někdo miluje děti a stane se učitelem/učitelkou. Jiní se starají o naše přestárlé spoluobčany v ústavech, o mentálně postižené děti. Další, které mnohdy nazýváme „zelenými blázny“, se přivazují ke stromům (viz. nedávný případ v Drážďanech).

Jiní milují své psy, kočky, papoušky, koně a jiná zvířata tak, jako by to byly jejich děti, sourozenci. Já se znovu ptám – „Proč ne?“ Když člověk umí projevit jakoukoliv lásku, tak je v něm něco dobrého, lepšího a měli bychom si těchto „prvních vlaštovek“ spíš vážit a podporovat je, než poukazovat na to, že jsou blázni, cvoci a nezapadají do zažitých mantinelů dnešní společnosti. To vše by ale odpůrci hřbitova pro zvířata měli vědět dávno sami. O tom všem se totiž píše v Bibli.

Vznik petice

Proto jsme se rozhodli proti názoru jednoho člověka, který mohl svým názorem a hlasováním zbořit celou myšlenku, vyhlásit petici. Tato petice, která je již týden zveřejněna, je nejen na podporu vybudování pietního místa pro zvířata v sousedství hřbitova Všech svatých, ale je to zároveň jakási morální podpora všem milovníkům a chovatelům zvířat. Více informací můžete nalézt www.denemark.jidol.cz, včetně výše zmiňované petice a informací o pietním místě.

Martin Starý

Více čtěte ZDE.

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu v Kutnohorském deníku: prvňáci ze ZŠ Zásmuky a Suchdol

Trenérka a vedoucí mažoretek Scarlett Michaela Palečková odpovídá online.

Online rozhovor s trenérkou mažoretek Michaelou Palečkovou

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Děti premiéra Andreje Babiše zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Jsou obviněni z toho, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Voličský průkaz na druhé kolo ještě stihnete vyřídit

Kutnohorsko – Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční v pátek 26. a v sobotu 27. ledna. Ti, co budou v tomto termínu mimo domov, ale nemusí zoufat, voličský průkaz ještě stihnou vyřídit. Lze tak učinit třemi způsoby. Žádost o voličský průkaz lze úřadům poslat buď datovou schránkou nebo poštou. To ale voliči musí stihnout už do pátku 19. ledna.

HLASUJTE! Deník vyhlašuje novou anketu o nejoblíbenější sudí

Střední Čechy /ANKETA/ - Mnohdy kritizovaní, zatracovaní, mnohdy dokonce nenávidění. Někdy i fyzicky napadení. Jenže bez nich to jde hodně ztuha. Rozhodčí. Byť je tahle funkce i v nejnižším fotbale honorována, je jich velký nedostatek. Právě tématu okresních fotbalových rozhodčích se středočeské vydání Deníku bude v nadcházejících sedmi týdnech věnovat. 

AKTUALIZOVÁNO

Vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování Středočeši nepodpořili

Střední Čechy – Ne, ne – a ještě jednou ne. Takový výsledek přineslo v úterý hlasování členů Výboru Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy o třech návrzích na usnesení, z nichž dvě byla sledována s mimořádnou pozorností médií. Týkala se totiž dotace pro multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo. Dotace dlouhodobě spojované s pochybnostmi, podezřením a dohadováním, zda se nynější premiér Andrej Babiš (ANO) a lidé kolem něj v minulosti nedostali k padesátimilionovému příspěvku (1 965 076,55 eura) na budování „farmy“ na Benešovsku podvodem. Věc stále zůstává v šetření pražských kriminalistů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>