Šest set padesát podpisů čítala petice za vybudování zvířecího pietního místa v sousedství hřbitova Všech Svatých.

Tuto lokalitu vytipovalo sdružení Denemark, protože tyto pozemky jsou nevyužitelné a zároveň dostupné docházkou i hromadnou dopravou. Navíc by v této lokalitě zajistily údržbu technické služby a tím by byl celý provoz nízkonákladový.

Proti tomuto místu se však postavila jedna z kutnohorských radních. „Toto místo v blízkosti pohřbívání našich blízkých lidí mi přijde nedůstojné,“ uvedla radní Marie Štorková. Zdůraznila, že jde o povyšování zvířat nad lidi. Rovněž připomněla špatnou situaci ve společnosti, kdy by se například díky zrušení příspěvku na pohřebné mohly plnit márnice zesnulými, kterým by neměl kdo vypravit pohřeb. „Město by se předně mělo starat o psí útulky, o zvířata, která žijí,“ připomněla s tím, že podle zákona uhynulé zvíře patří do kafilérie. „Je pravda, že je to hrozné, protože někdy bývají tato zvířata mazlíčky rodiny. Zákon umožňuje, aby si ho pohřbili na svém pozemku,“ dodala. Radní připustila zřízení tohoto pohřebiště, ale na jiném místě.

„Pokud by se pietní místo vybudovalo jinde, tak by každodenní dojíždění údržbu zdražilo, že by se financování správy za vybírané poplatky nebylo možné,“ podotkl Martin Starý ze sdružení Denemark.

„Rada se rozhodnutí nebojí, pouze hledala kompromis,“ konstatoval starosta Ivo Šalátek s tím, že se hledá jiná a dostupná lokalita, kdy budou všichni spokojeni. Věcí se zabývá majetkový odbor.

Více k záměru si přečtěte ZDE.