V letošním roce už díky zařízení myslivci zachránili život sedmi srnčatům.

„Troufám si tvrdit, že v České republice jsme jediní, kteří přístroj máme a používáme,“ řekl hospodář Mysliveckého sdružení Hubertka - Kozojedy Božík Novák.

Tato šikovná mašinka, která funguje na principu termokamer, dokáže v hustém travnatém porostu najít srnčata, zajíčky či koroptvičky. „Čidla jsou velmi citlivá a zachytí vše, co má vyšší teplotu než tráva,“ uvedl Novák.

Loni přístroj odhalildesítky mláďat

Mláďata nedokáží sama utéct hrozivým nožům sekaček, která je mohou usmrtit. Proto myslivci z Hubertky ten samý den, kdy se má sekat, úseky prohledávají za pomoci psů a přístroje. Ten upevnili na motorovou čtyřkolku.

„Přístroj je vyroben tak, aby si jej dal člověk na záda a pochodoval s ním. To je však dost namáhavé a zdlouhavé. Proto jsme se rozhodli ho nainstalovat na čtyřkolku,“ řekl Václav Krejza z mysliveckého sdružení Hubertka. Přístroj podle Krejzy najde nejen zvířata samotná, ale i jejich pelechy, kde ještě před krátkou dobou zvěř ležela, či třeba mraveniště.

Loni se myslivcům podařilo zachránit díky přístroji třicet srnčat a několik zajíčků.

„Dalo by se říct, že toto zařízení je stoprocentní. Loni jsem to sledoval. Po psech našel přístroj ještě třicet procent zvěře, což je opravdu vysoké procento,“ uvedl Novák pro srovnání s tím, že při sekání bývají ztráty na zvěři největší.

Nalezená mláďata odnesou myslivci do lesa, kde si je jejich zvířecí mámy najdou.

Přístroj mají místní myslivci zapůjčený na testování z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Zbraslav. Testují ho již druhým rokem. Podle vyjádření Nováka s ústavem sdružení spolupracuje už řadu let.

Rajón tohoto mysliveckého sdružení se rozprostírá na dvanácti stech hektarech, z toho osmdesát procent je les.

Hojně spolupracují se zemědělci

„Prohání se pouze ty kultury, které se teď na jaře v období kladení mláďat sekají. Jsou to louky, kterých máme asi padesát hektarů, a pole s jetelem či vojtěškou,“ dodal Novák.

Myslivost jako taková by se v současné době podle Nováka nedala dělat bez spolupráce se všemi, a hlavně se zemědělci. „Agronom Václav Král ze Zemědělské akciové společnosti Zbizuby, která vlastní velkou část okolních zemědělských ploch, nám vychází maximálně vstříc. Výborně spolupracují ale i soukromníci,“ pochvaloval si spolupráci Novák. Zemědělci hlásí myslivcům nejen sečení a setí, ale veškeré zemědělské práce, které na polích vykonávají.

Do terénu sebou bere hospodář Novák také svého ohaře, fenku Aidu. Výcvik loveckého psa je podle jeho zkušeností velmi náročný.

„Když pes najde mládě, tak vystaví. To znamená, že zůstane nehybně stát a eventuálně zvedne jeden z předních běhů. Počká na pána a v žádném případě nesmí na nalezenou zvěř zaútočit,“ dodal Novák.

Wildretter chrání životy mláďat

Zařízení vyvinuté firmou ISA z hornofalckého Weidenu kontroluje pás o šířce šest metrů, prostřednictvím deseti infračervených a mikrovlnných senzorů, které se jednotlivě prezentují na centrálním displeji a zvukovou signalizací upozorní na nález mláděte. Ukazuje se, že Wildretter je výkonnější než jiné vyhledávače zvěře nebo klasická práce s loveckým psem. Například v dvanáctihektarovém, hustém porostu jetele byla při procházení se psem objevena dvě srnčata. Následně bylo použito ke kontrole téže plochy Wildretteru, který nalezl dalších sedm srnčat. Zařízení může být používáno buď podle návodu výrobce tak, že je neseno obsluhou na popruhu, což je ovšem, vzhledem k váze zařízení (cca 6 kilogramů) do jisté míry fyzicky náročné, či upevněno na motorovou čtyřkolku.