Jediné pozemky ve vlastnictví města jsou kolem ulice Okružní. Tam by měly vzniknout parcely pro tři rodinné domy a čtyři řadovky, kde by mohlo vzniknout osmačtyřicet bytů. „Připravují se projekty pro připojení ke kanalizaci a zhotovení geometrického plánu,“ zmínil Václav Marhan s tím, že studie je již schválená.

Z vytvoření 45 parcel v lokalitě U lesa před více než osmi lety sešlo. Město tehdy chtělo vykoupit pozemky pod komunikací s tím, že majitelé by si pozemky prodávali sami. „Největší vlastník odmítl podepsat smlouvu s městem,“ vysvětlil Václav Marhan z uhlířskojanovického městského úřadu.
Vytvoření větší lokality pro rodinnou zástavbu vyžaduje buď investora, nebo záštitu města. Jde totiž o vykoupení pozemků pod komunikacemi. „Aby se investorovi vyplatilo komunikaci pak bezplatně odevzdat městu, tak by musel prodávat parcely po patnácti stech za metr čtvereční,“ přiblížil Marhan.

V územním plánu včetně nového se počítá podle starosty Jiřího Buchty s minimálně dvěma sty parcelami. „Jen jednadvacet jich je v lokalitě U sila,“ podotkl Buchta. Bylo zde vydáno územní rozhodnutí. Majitelé pozemků před více než čtyřmi lety s prodejem souhlasili. „Když jsme je pak po zhruba dva a půl letech oslovili, tak už to prodat nechtěli,“ dodal Marhan. Nyní je tedy na současném vedení města, aby o případném odkupu dále jednalo.

Nereálná představa o prodejní ceně pozemků zatím brzdí jakoukoli větší výstavbu. Aby mohlo město zainvestované pozemky prodat stavebníkům, musí dát cenu, která bude i vzhledem k lokalitě akceptovatelná.

Chtějí za pozemek tolik co v Kutné Hoře

Pokud požaduje majitel pět set korun za metr čtvereční pozemku, náklady na zasíťování dosáhnout šesti set a připočte se částka na vybudování komunikací, tak se prodejní cena pohybuje kolem půl druhého tisíce. „To je podle mě neprodejné,“ podotkl Marhan. To potvrzuje i Jiří Kukla z realitní kanceláře N.I.K.A. „To je příliš drahé, za takovou cenu jsou pozemky v Kutné Hoře na Žižkově,“ uvedl pro představu. Zainvestovaný pozemek by se podle něho měl pohybovat v ceně zhruba kolem osmi set korun za metr čtvereční.

Stavebníci si hledají pozemky v okolí

Přitom jen o pár kilometrů dál, v obci Chmeliště se nabízí zainvestované pozemky podstatně levněji. Právě snazší dostupnost a cena pozemků v okolních obcích je lákadlem pro neuspokojené stavebníky, kteří právě tam odcházejí hledat budoucí bydlení.

V šest kilometrů vzdálených Rašovicích zaznamenali za posledních pár let podle starosty Zbyška Šaňka zhruba desetiprocentní nárůst počtu obyvatel, což představuje čtyřicet až padesát nových občanů. „Nyní máme rozparcelované pozemky v Rašovicích. K tomu jsme dokončili územní plán a zasíťování. Má tam vzniknout šest parcel, které jsou v majetku obce,“ přiblížil Šaněk. V nedávné době byla také dokončena výstavba sedmi rodinných domů na okraji obce směrem na Kolín.

Podnikatelskému baroku neholdují

Před schválením změn územního plánu mají v Onomyšli. Zájem podle starosty Miroslava Měšťánka mají především místní lidé, kteří například z bytů chtějí jít do vlastních rodinných domů. Lokalita pro zhruba patnáct domů by měla být k dispozici. „Nejsou to ale obecní pozemky. Parcely jsou soukromých osob. Budou tam stavět třeba jejich děti, nebo je budou prodávat,“ upřesnil Měšťánek.

Obec zatím nehodlá vykupovat a nabízet stavební pozemky. Jak starosta prozradil, tak preferuje spíše více tradiční vesnickou zástavbu typu usedlostí a větších pozemků. „Pro takové to podnikatelské baroko moc nejsem nadšený,“ dodal. Příliv nových obyvatel vyrovnává jejich úbytek.

Pozemky leží dvacet let ladem

Několik pozemků pro stavbu rodinných domů je k dispozici také ve Staňkovicích. „Připravené jsou už asi dvacet let, ale není o ně zájem,“ uvedl starosta Staňkovic Jaroslav Urban. Vzhledem k sousedství s bytovkou se zájemci příliš nehrnou.

Nějakou masová výstavba se tedy v obci a dalších čtyřech osadách nekoná. „Spíše si občas někdo postaví na svém pozemku, který má dlouhodobě ve vlastnictví, ale to je spíš pro vlastní děti,“ poznamenal Jaroslav Urban. Lidé využívají ke stavbě svých zahrad nebo okrajových pozemků, které jsou v územním plánu určené k zástavbě.

I co se týká obyvatel, tak zůstávají Staňkovice stejně jako Onomyšl na zhruba stabilním počtu.