Pohled na deformované mrtvé tělo zvířete, které „nemělo štěstí“ při přecházení silnice, známe všichni. Ježci patří k živočichům, jichž se tento problém týká snad nejbolestněji.
Přesvědčit se o tom mohli v letních měsících například i obyvatelé Kutné Hory v Lorecké ulici spojující město se čtvrtí Kaňk, jež byla jeden čas mrtvými ježky doslova posetá. Jak jsme se však dozvěděli od odborníků zabývajících se ochranou živočichů, příliš možností, jak danou situaci napravit, neexistuje. Kromě omezení maximální povolené rychlosti vlastně žádná.
„Jedinou možností je obrátit se na odbor životního prostředí městského či obecního úřadu a přimět jej, aby rozhodl například o umístění značky omezující rychlost, případně i značky, která na výskyt ježků upozorňuje,“ uvedla Zuzana Pokorná z Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi.
Jak ale sdělil dopravní inženýr Radek Salač, umístění podobné značky vůbec není bez problémů. Značka, která by upozorňovala přímo na výskyt ježků, v seznamu dopravních značek ani neexistuje. „Máme pouze dvě dopravní značky, upozorňující na zvěř na silnici, a to značku varující obecně před domácími zvířaty – se symbolem krávy – a před lesní zvěří – se symbolem jelena. Tuto značku lze sice doplnit dodatkovou tabulkou s nápisem upozorňujícím na výskyt ježků, ale máte–li dopravní značku s obrázkem jelena a pod ní nápis „pozor ježci“, může to působit spíše komicky,“ konstatoval dopravní inženýr. Také osazení dopravní značky snižující rychlost není vůbec samozřejmostí. „Je nepravděpodobné, že by se rychlost snížila jen na základě častého výskytu ježků,“ uvedl Salač.
Ochrana ježků je navíc mnohem problematičtější než třeba v případě obojživelníků, ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o podobnou záležitost. „Zásadní rozdíl je v tom, že například žáby masivně táhnou přes komunikace pouze v časovém úseku několika týdnů v průběhu roku, takže je možné zajistit zde po tuto dobu přítomnost ochranářů. U ježků by tomu tak muselo být po celou sezonu,“ vysvětlila Zuzana Pokorná.