Jízdné se totiž od ledna v řadě případů zvýší. Změna souvisí se zvýšením sazby daně z přidané hodnoty. V této souvislosti dochází také ke změnám cen u týdenního a měsíčního časového jízdného.

„Jezdím každý den autobusem za prací z Kutné Hory do Kolína,“ uvedl Jaroslav Bartůněk. „Už takhle se mi cesta dost prodražila, takže změnu určitě nevítám,“ dodal.

Změna nastala také v pravidlech pro přestupy a v nabídce časového jízdného.

U časového jízdného se již nebudou předplácet jízdy. Cestující se tak budou v rámci časového kupónu pohybovat neomezeně (již se nepočítá počet projetých jízd). V této souvislosti dochází ke změně pravidel pro přestupy, přestup je tedy umožněn u časových kupónů a je časově neomezen.

Novinkou bude sedmidenní jízdné u občanského a zlevněného polovičního jízdného (tzv. žákovské a studentské) a devadesátidenní časové jízdné u zlevněného tříčtvrtečního jízdného (tzv. seniorské) a zlevněného polovičního jízdného.

„Nový ceník je cestujícím k dispozici na našich internetových stránkách www.connex. cz 〜a nebo v informační kanceláři v Chrudimi,“ uvedla Jana Buchalová, manažerka kvality společnosti Connex.

Zdraží i kyvadlová doprava

O korunu více si připlatí od nového roku cestující v městské hromadné dopravě v Kutné Hoře. „Zvyšuje se cena občanského jízdného o jednu korunu s odbavovací čipovou kartou a z devíti na deset korun za hotové přímo v autobusu,“ přiblížil místostarosta Václav Vančura. Cenové úpravy se dotknou i časových jízdenek. Za sedmidenní a třicetidenní časovou jízdenku si její držitelé připlatí deset korun a u devadesátidenní pak třicet korun.