VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osmdesáté páté narozeniny: Spolužáky spojovala celý život láska ke Kutné Hoře

Kutná Hora - Dva bývalí spolužáci a Kutnohořané tělem o duší Radko Šťastný a Jiří Davidi mají jubileum – 85

19.10.2013
SDÍLEJ:

Radko ŠťastnýFoto: Vladimír Císař

Mají mnoho společného. Narodili se v Kutné Hoře, chodili do stejné třídy na škole T.G. Masaryka, svůj život i práci spojili s Kutnou Horou. Oba jsou autory několika knih, a ačkoliv se oblasti jejich zájmů liší – první zasvětil svůj život literatuře a historii, druhý především sportu, oběma může být město za mnohé vděčné. Na svět přišli před pětaosmdesáti lety, a to téměř ve stejný čas: jejich narozeniny se liší o pouhý den. Úterý 8. října je však rozdělilo i něco osudovějšího: pan dr. Šťastný těsně před svými pětaosmdesátinami zemřel.

Radko Šťastný

O kolik méně bychom věděli o kutnohorské literatuře, o kutnohorských dějinách, kdyby nebylo celoživotní práce literárního historika, publicisty a v neposlední řadě také středoškolského pedagoga Radko Šťastného.

Narodil se 17. října 1928 v domku, který stál v kutnohorské čtvrti Hlouška (dnes je v těch místech pošta). Jeho dětství se odehrávalo v trojúhelníku, jehož vrcholy tvořily rodný domek, Masarykova škola a tehdy nově postavené Tylovo divadlo (vzpomíná, jak jako kluci tajně běhali po stavbě). Vystudoval místní reálku a poté Filozofickou fakultu UK v Praze, obor čeština a filozofie. V letech 1951 – 1988 učil na středních školách na Kutnohorsku: na SPŠ v Kutné Hoře, SVVŠ v Uhlířských Janovicích a na gymnáziích v Kutné Hoře a v Čáslavi). Je autorem řady odborných článků, studií, učebnic, slovníků a odborných publikací, např. Kutnohorsko, Kutná Hora a okolí, Čeští spisovatelé deseti století, Tajemství jména Dalimil, Kutná Hora literární. Oblastí jeho největšího zájmu byla starší česká literatura, zejména pak tzv. Dalimilova kronika. V poslední době pracoval právě na studii o Dalimilovi. Rukopis má šest set stran a je připraven na vydání. A samozřejmě srdeční záležitostí dr. Šťastného byla Kutná Hora, její literatura a zejména osobnost J. K. Tyla.
PhDr. Radko Šťastný byl nositelem titulu Čestný občan Kutné Hory. Zemřel 7. Října 2013.

Jiří David

Jiří David

Kdyby se měli vybírat lidé nejvíce spojení s Kutnou Horou, pak by pan Jiří David také patřil ke „žhavým kandidátům". Nejenže se tady narodil (18. října 1928), ale i jeho život se od začátku úzce prolínal s kutnohorským děním, zejména s tím sportovním. Vyučil se tiskařem u firmy K. N. Novotného a A. Nováka a celý profesní život pracoval v Kolíně a Kutné Hoře jako tiskař a typograf. Od dětství se věnoval sportu: byl vášnivým fotbalistou, rád a dobře hrál i hokej a stolní tenis. Byl dlouholetým funkcionářem SK Sparta Kutná Hora.

A přes sport se dostal k práci pro noviny. Čtenáři regionálního tisku se tak mohou už dlouhá léta setkávat s jeho články, a to nejen z oblasti sportu, ale i s postřehy z ostatního života. A sportem žije stále – stále přispívá do novin a jako divák se snaží nevynechat jediný zápas své milované Sparty. A kutnohorský sport mu není lhostejný i jinak: nedávno se například výrazně zapojil do diskuze o umístění nové sportovní haly.

Je skvělým sportovním pamětníkem. Ale ve své touze dobrat se počátků kutnohorského fotbalu se nespolehl jen na svoji paměť. Pátral v kronikách, a tak se z něj stal amatérský sportovní historik. V roce 1969 vyšla jeho publikace „Kutná Hora v kopačkách". V roce 1998 vydal knížku „Já jsem z Kutné Hory", ve které s humorem vypráví o svém životě. Samozřejmě sport v ní hraje prim, ale dostalo se i na mnohá vyprávění ze života města. Na tuto knížku pak navázala publikace „Kutnohorský pel – mel".

Otázka pro Jiřího Davida:

Pane Davide, v čem se podle Vás liší dnešní fotbal od fotbalu Vašeho mládí ?

Dřív se kopalo zadarmo a jenom do mičudy. Dnešní hráči kopou za peníze a do sebe. Dříve jedna fotbalová generace hrála třeba deset let. Zranění téměř nebyla.Víte, sportovalo se z lásky, ne pro peníze. Fotbal bez peněz byl sice pomalejší, ale pro diváky líbivější. Víc se při něm pobavili. Dnes je v něm zbytečná rychlost, zbrklost, záludnost, a to nejen na hřišti, ale i mezi funkcionáři. A to už není moje parketa.

Svět se mění…
Já vím, je jiný ve všem, a na to si musí naše starší generace zvykat. Ale všechno nabralo nějaký divný směr a nějakou divnou rychlost. A smutné je, že ti mladí, kteří mají šanci s tím něco udělat, v tom jedou taky. A nikdo to nezastaví. Přál bych mladým lidem takovou malou přestávku, aby se také mohli podívat, jak je ten svět kolem nich krásný.

Text: Vladimír Císař

Autor: Redakce

19.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybářské slavnosti v Káčově
41

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Sršni slaví první venkovní výhru. Ve Vlašimi zvítězili 7:1.
11

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Robert Fulghum navštívil Zruč

Zruč n/S /FOTOGALERIE/ - Ve spolkovém domě diváci obsadili hlediště a čekali na hosta - amerického spisovatele, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka, malíře Roberta Fulghuma, který se do Česka pravidelně vrací.

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Vysoká - Okresní sdružení hasičů Kutná Hora pořádalo v sobotu na Vysoké soutěž ve výstupu na rozhlednu. Kdo si krásný výhled, jemuž předchází výstup po 144 schodech, vyzkoušel, ví, že to není zrovna vyběhnutí jedním dechem.

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Slavnostní sběr uzrálého vína z kutnohorského vinohradu Pod Barborou se uskutečnil v sobotu za mlhavého, ale sem tam i trochu slunečného počasí. Do sběru se zapojila široká veřejnost včetně dětí, asistovali i dva psi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení