Přísné evropské, ale i české normy postavily městské a obecní úřady do nelehké pozice. Buď seženou statisíce nebo spíše miliony na opravy hřišť, nebo je zruší.

Tomu se již museli postavit čelem nejen v Kutné Hoře. „Na území města je asi pětašedesát dětských hřišť a pískovišť, mnohá z nich jsou prakticky nefunkční,“ přiblížil František Tvrdík, vedoucí technického oddělení na městském úřadě v Kutné Hoře. Již vloni tedy schválili zastupitelé zrušení poloviny z nich. „V letošním rozpočtu na to máme vyčleněné potřebné peníze, takže ke zrušení skutečně fyzicky dojde,“ dodal Tvrdík.

Na sponzorované hřiště nedošlo

Na jejich záchranu nevyšel ani plán se sponzory, kteří by na opravu a pozdější údržbu přispívali. „Měli jsme jeden konkrétní příslib na jedno hřiště, ale sponzor z toho vycouval dříve, než cokoliv udělal,“ zmínil Tvrdík.

První opravy hřišť se už chystají

Pozornost bude tedy nyní soustředěna na zhruba patnáct spádových hřišť rovnoměrně rozmístěných na teritoriu města. Ta budou zachována a postupně rekonstruována. Tempo ale zá〜visí na finančních možnostech, které jsou velmi omezené. Jedno již funguje v sousedství hřiště s umělou trávou na sídlišti. Dočkat by se měl i hojně využívaný plácek u bývalé mateřské školy v Trebišovské ulici. „Máme naplánovány rekonstrukce dvou hřišť, v Trebišovské a druhou na jednom z hřišť na sídlišti,“ informoval místostarosta Václav Vančura. Vzhledem k růstu počtu dětí je podle něho třeba začít pracovat na obnově a kvalitě hřišť. Na vybudování jednoho hřiště je přitom potřeba zhruba jeden milion korun a na údržbu potom půl milionu.

Průzkum Deníku: stará hřiště postupně mizí, nahrazují je moderní a bezpečná

Podle průzkumu Deníku se snížil počet dětských hřišť za posledních deset let o padesát procent na dnešních přibližně šest tisíc.
Pryč jsou doby, kdy prolézačky a pískoviště byly na každém rohu. Od roku 2003 regulují totiž všechna dětská hřiště evropské normy.
Podle norem nesmí být na ploše třeba klasická zeměkoule, tradiční prolézačka, která za minulého režimu nechyběla téměř na žádném hřišti. Zakázány jsou ostré hrany, některé kovové prvky nebo dřevo, z něhož se odlamují třísky. Kvůli narkomanům nejsou doporučována ani pískoviště.
„Evropská komise není odpovědná za dětská hřiště. Dodržování norem na hřištích je povinností výrobce a provozovatele,“ uvedl mluvčí zastoupení Evropské komise pro Českou republiku Martin Stašek.
„V městské příspěvkové organizaci Mateřské školy Kutná Hora se kontrolují tyto prvky pravidelně každým ro〜kem. „Kontrola se provádí vždy v květnu,“ uvedla ekonomka organizace Mateřské školy Kutná Hora Květa Čapková.
Další pokles počtu venkovních hřišť se už nepředpokládá, spíše jejich pomalý nárůst. Počítá se totiž také s růstem počtu dětí, který byl již znát v loňském roce. Města i obce se snaží vyjít rodinám s dětmi vstříc a nová hřiště staví už i s moderními a bezpečnými herními prvky.

Kdo by mohl podle vás účinně zainvestovat vznik nových hřišť? Kde vám hřiště chybí? Hlasujte, pište a čtěte ZDE.