Několik houkajících hasičských vozů včetně toho s vysokozdvižnou plošinou zastavilo krátce po desáté hodině na nádvoří zámku. Hadice se rozvinuly, plošina se dala do pohybu, voda však nestříkala. „Tohle počasí má své výhody i nevýhody. Ve zmrzlé zemi se neboří těžká technika, na druhou stranu však není možné použít vodu, protože bychom si zde vytvořili nefalšované kluziště, a to bychom neradi,“ vysvětlil ředitel Muzea českého venkova se sídlem na zámku Kačina Pavel Novák.

Taktická cvičení se podle velitele zásahové čety Ladislava Tvrzníka v současné době konají zhruba každý měsíc na různých místech okresu, každá směna se jej zúčastní zhruba dvakrát do roka. Na Kačině už kdysi bylo, je to však již několik let. A proč si hasiči vybrali zrovna zámek? „Je to důležitý objekt. Je třeba připravit zásahovou jednotku na to, že se tady taky může něco stát,“ vysvětlil Ladislav Tvrzník.

Muzeu českého venkova přišla iniciativa hasičů vhod. „V současné době nám totiž nefunguje bezpečnostní systém a takto si zjistíme, co případně hrozí nebo nehrozí,“ podotkl Pavel Novák. „Pracujeme na tom, aby se systém mohl v brzké době opět zprovoznit,“ dodal. Doopravdy hasiči na Kačině naštěstí nikdy v minulosti zasahovat nemuseli. „Živelné katastrofy jsme zde už sice měli, v létě roku 2000 nám vichřice odnesla velkou část střechy hlavní budovy, ale zaplaťpánbů nikdy nehořelo,“ řekl Novák.