VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli zrušení prodeje nedojde k rekonstrukci školy

Kácov – K promarnění významné příležitosti k nezbytné rekonstrukci stávající budovy druhého stupně základní školy v Nádražní ulici v Kácově došlo podle starosty městyse Jaroslava Buchala. Důvodem je zrušení prodeje budovy prvního stupně – staré školy pod kostelem.

15.8.2010
SDÍLEJ:

Druhý stupeň základní školy v Nádražní ulici v Kácově.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

Odstoupení od záměru školu prodat potvrdil starosta vedení školy písemně koncem školního roku. Podpis přidal i bývalý zájemce o její koupi Jaroslav Šusta.

Ten byl přitom ochoten za budovu zaplatit téměř o tři miliony korun více, než byla odhadní cena. Zafinancoval také projekt rekonstrukce druhého stupně. Ten bude ale za současné situace, kdy na tuto akci nejsou peníze, k ničemu. Budova se pouze zateplí – vymění se okna, dveře a fasáda, na což městys získal dotaci ve výši přes tři miliony korun.

Zmíněný projekt počítal mimo jiné s rozdělením stávajících tříd na druhém stupni základní školy na polovinu. Tím by podle starosty vznikl dostatečný počet tříd na to, aby mohlo být zachováno všech devět ročníků základní školy. „Došlo by také ke značnému zlevnění provozu školy, který činí jednu čtvrtinu rozpočtu městyse z rozpočtového určení daní,“ řekl Jaroslav Buchal.

Jak dodal, v současnosti má škola pouze sedmasedmdesát dětí ve dvou velkých budovách, přičemž kapacita druhého stupně, schválená hygienou, je sto osmdesát dětí. Podle Buchala i Šusty by relativně menší velikost tříd nepředstavovala žádný problém. „Už nyní jsou například v šestém ročníku základní školy pouze dva žáci. Počet dětí je tak nízký, že by menší třídy potřebám školy plně vyhovovaly,“ je přesvědčen Jaroslav Šusta.

Zástupkyně ředitele: Nemůžeme se spokojit se současným počtem žáků

S tím ale nesouhlasí zástupkyně ředitele základní školy Soňa Křenová. „Škola funguje na výjimku ministerstva školství. Má totiž nižší než stanovený počet žáků. To není stav, s kterým je možné se spokojit. Musíme počítat s tím, že do budoucna stav žáků vzroste,“ uvedla. Rozdělením tříd by se podle ní jednotlivé učebny podstatně zmenšily, zbyl by v nich prostor pouze na lavice a tabuli. „V případě, že by se počet žáků ve třídách zvýšil na dvacet, učebna by svou kapacitou nevyhovovala. Obec by tento problém chtěla řešit opětným vybouráním příček. Ale to by zůstaly škole k dispozici pouze čtyři učebny a kde by vzala zbývajících pět pro úplnou základní školu? Budova prvního stupně už by byla prodaná. A navíc by ve třídách zůstala prostřední okna přepůlená. Vybudování příčky by si totiž vyžádalo rozdělení prostředního velkého okna v každé třídě na dvě úzká,“ podotkla Křenová.

Zástupkyně ředitele souhlasí s tím, že škola bude potřebovat rekonstrukci. Podle jejích slov je ale možné ji rozplánovat do více let. V horším stavu než budova druhého stupně je však podle ní objekt prvního stupně. „Tady bude zapotřebí provést odizolování vnějších obvodových zdí. To by se stejně, jako tomu bylo v případě druhého stupně, mohlo udělat ve spolupráci s některou místní menší firmou svépomocí,“ je přesvědčena Křenová. Obec by si však podle ní v takovém případě musela v rozpočtu vyčlenit částku na nákup materiálu.

Autor: Ondřej Dvořák

15.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku
24

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Robert Fulghum navštívil Zruč

Zruč n/S /FOTOGALERIE/ - Ve spolkovém domě diváci obsadili hlediště a čekali na hosta - amerického spisovatele, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka, malíře Roberta Fulghuma, který se do Česka pravidelně vrací.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení