Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na katastrálním úřadě se zvýšil počet podání o osmadvacet procent

Kutná Hora - Poplatky za vklady práva do katastru nemovitostí se od příštího roku nezvýší a Katastrální úřad v Kutné Hoře bude mít otevřeno i na Silvestra. Uvedl to v odpovědích na nejčastější otázky občanů ředitel Katastrálního úřadu pro Středočeský kraj Josef Jandl.

8.12.2008
SDÍLEJ:

Katastrální úřad v Kutné Hoře.Foto: DENÍK/Luboš Hájek

Nejvíce smluvních transakcí s nemovitostmi v České republice se za prvních deset měsíců roku 2008 uskutečnilo ve Středočeském kraji. Jaký je hlavní důvod prvenství tohoto kraje?
Důvodů je několik. Svou rozlohou je Středočeský kraj s 2 062 katastrálními územími a počtem evidovaných nemovitostí největším krajem v České republice. Katastrální pracoviště v Kutné Hoře má přitom evidováno celkem 215 katastrálních území, ve kterých se nachází zhruba 242 tisíc parcel, 24 tisíc budov s číslem popisným, 3 tisíce s číslem evidenčním a přibližně 12 tisíc dalších budov. Dalším velmi významným faktorem je snadná dosažitelnost Prahy i relativně vyšší zaměstnanost ve srovnání s ostatními regiony. S tím souvisejí i individuální a podnikatelské aktivity jak v oblasti výstavby rodinných a bytových domů, tak při podnikání na trhu s realitami.

Za jak dlouho vyřídíte na vašem katastrálním úřadu podání? Máte problém s frontami? Musí lidé čekat nebo se vše rychle zvládá?
V posledních dvou letech se na katastrálním pracovišti v Kutné Hoře velmi výrazně zkrátily lhůty jak při povolování vkladů, tak při zápisech práv do katastru nemovitostí formou záznamu, to je například na základě soudních rozhodnutí nebo rozhodnutí jiných orgánů veřejné správy. Průměrná lhůta ve vkladovém řízení se u katastrálního pracoviště Kutná Hora pohybuje mezi jedním měsícem, u záznamů do tří týdnů. Poskytování informací z katastru nemovitostí probíhá v úředních hodinách přímo u přepážek s minimální čekací dobou. Kromě zkrácení lhůt však máme maximální zájem na kvalitě služby poskytované klientské veřejnosti. Problémy s frontami – až na velice vzácné výjimky – už nejsou. Navíc již několik let lze získávat údaje z katastru prostřednictvím internetu pro celé území České republiky. Ověřené výpisy z katastru nemovitostí mohou kromě katastrálních úřadů vydávat též další subjekty, jako jsou notáři, krajské úřady, matriční úřady, vybrané úřady městských částí, Česká pošta, Hospodářská komora ČR a od začátku letošního roku též střediska Czech Point.

Jaké změny jsou nejčastější a proč?
Nejvyšší počty změn stabilně představují nárůsty zápisů usnesení o nařízení exekuce. Přitom ze 70 procent se jedná o nařízení exekuce s výší pohledávky pod 20 tisíc korun, které by podle našeho názoru vůbec nemusely být předmětem zápisu do katastru nemovitostí.
Kromě toho se vedle „klasických“ individuálních prodejců a stavitelů rodinných domků stávají našimi významnými klienty developerské společnosti, které podnikají v oblasti výstavby bytových domů v příměstských satelitních komplexech. Jedná se proto o výrazné nárůsty v počtech zápisů zástavních práv ve prospěch bankovních ústavů u nových vlastníků bytových jednotek, kteří z poskytnutých hypotečních úvěrů hradí své závazky developerským firmám.

V porovnání s předchozími roky se číslo zvyšuje nebo už nikoliv? Jaký očekáváte další vývoj?
Počty podání ve vkladovém řízení i při zápisech formou záznamu se každoročně zvyšují v průměru o 10 až 12 procent. Konkrétně v letošním roce registrujeme na katastrálním pracovišti v Kutné Hoře nárůst počtu podání o 28 procent oproti stejnému období roku 2007. Další vývoj bude ovlivněn řadou faktorů. Bude záležet na vývoji ekonomiky, na situaci na finančních trzích a s tím související i předpokládané větší opatrnosti bankovních ústavů při poskytování jak hypotečních, tak podnikatelských úvěrů. Důležitá je samozřejmě také limita pozemků vhodných pro stavební aktivity v rámci regionu. I přesto však lze další nárůsty v počtech podání v příštím období reálně očekávat.

Budou se od příštího roku zdražovat správní poplatky?
Správní poplatky se od příštího roku nebudou zdražovat. Navrhovaná novela zákona nebyla Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky schválena.

Připravují se od 1. ledna 2009 nějaké podstatné legislativní změny v oblasti katastru nemovitostí?
Kromě jiného je před schválením v Senátu – a tedy s pravděpodobnou účinností od začátku příštího roku – návrh novely katastrálního zákona. Ke změně dojde při poskytování údajů z přehledu vlastnictví z území České republiky a ze sbírky listin, které již nebude moci získat kdokoliv anonymně, ale až po prokázání totožnosti a s uvedením účelu, stanoveným zákonem, pro který jsou tyto údaje vyžadovány. Významnou změnou bude i rozšíření definice pozemku, kterým se nyní bude rozumět i ta část zemského povrchu, která bude od sousedních částí oddělena hranicí rozsahu zástavního práva. Vlastník tak bude moci zatížit zástavním právem nikoliv jen celý svůj pozemek, ale se souhlasem stavebního úřadu i pouhou jeho část, oddělenou od ostatní plochy na základě geometrického plánu, která bude předmětem zástavního práva.

Jaké máte další záměry pro zkvalitnění služeb veřejnosti v příštím období?
Vedle zákonných povinností při zajišťování služeb veřejnosti na úseku správy katastru v daných lhůtách a maximální kvalitě je naším hlavním úkolem pro budoucí období urychlení digitalizace katastrálních map, to znamená převedení analogových katastrálních map do počítačové podoby. Kromě zjednodušení při údržbě samotné katastrální mapy to bude znamenat možnost poskytování katastrální mapy různých měřítek, modelování rozmanitých variant například při územním plánování rozvoje měst a obcí, při šetření spádovosti i dopravní obslužnosti a jejich využití jako referenční podklad pro tvorbu dalších map a informačních systémů. V rámci katastrálního pracoviště Kutná Hora máme aktuálně částečně nebo úplně digitalizováno 17 katastrálních území, což představuje zhruba 8 procent z celkového počtu katastrálních území.

Blíží se konec roku, poslední den v roce připadá na středu – úřední den. Budete mít na Silvestra otevřeno?
Ano, 31. prosince bude mít podatelna normální pracovní dobu jako v kterýkoliv jiný úřední den v roce. Informace z katastru nemovitostí – opisy, výpisy, kopie – budou poskytovány do 13 hodin.

Kateřina Zemanová

Místo události:
8.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu.
2

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Z turnaje meziokresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 v Poděbradech.
16

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Čáslav - Jinou formu tréninku si v pondělí 16. října užili malí fotbalisté v Čáslavi. Pohybovou aktivitu na hlavním hřišti si zpestřili pouštěním barevných draků. A že si při tom pěkně zaběhali, počasí totiž bylo téměř jako v létě. I když vítr šetřil svou sílou, dětem to chuť užít si klubovou drakiádu nevzalo. S pomocí šikovných rodičů se bylo na obloze na co dívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení