Čvachtám blátem k lovišti a jako vždy potichu nadávám, že jsem si opět nevzal gumáky. Je teprve něco po desáté, ale výlov téměř čtyřiadvacetihektarového rybníku Katlov u Červených Janovic už spěje pomalu ke konci. Letos se začínalo nezvykle brzy, už po páté ráno. Počasí je teplejší než bývá obvyklé a ryby je třeba slovit rychle, aby nedošlo ke ztrátám. Rybáři vedení porybným Josefem Vítou pomalu nakládají poslední kusy, v jedné z kádí si plavou dva místní sumci, nadšeně sledovaní zejména dětmi.

Výlov Katlova láká k návštěvě, ať už pro možnost vidět zblízka práci rybářů či proto, že na hrázi rybníka jsou ke koupi čerstvé ryby. „To už je taková tradice, chodíme sem na každý výlov. Je to čerstvá ryba, mám jistotu, že se nikde dva měsíce neválí. Jednoho kapra dáme do mrazáku na Vánoce a zbytek sníme hned,“ podotkl Luboš Červinka, který to má z Červených Janovic na Katlov co by kamenem dohodil. S ním se shodli vlastně všichni kupující, kdepak rybárny a supermarkety, čerstvě vylovená ryba je prostě nejlepší!

Josef Víta: Sumci se do rybníka vrátí

Na otázky Kutnohorského deníku odpovídal u rybníka Katlov Josef Víta, porybný společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora.

Letos začal výlov Katlova nezvykle časně, čím to? 
Ano, začali jsme brzo, chvátáme, protože je na tuhle roční dobu poměrně teplo a je potřeba ryby co nejrychleji slovit. Jinak by mohlo dojít ke ztrátám, třeba k zadušení ryb.

Ve čtvrtek jste vylovili největší rybník. Které vám ještě zbývají? 
Je to tak, Katlov je s necelými čtyřiadvaceti hektary největší rybník v majetku města Kutné Hory, před námi je už jenom výlov druhého největšího rybníku, který spravujeme, osmnáctihektarového Zbožňova. Ten máme naplánovaný na devátého listopadu.

Jak jste prozatím spokojeni s výnosy? 
Ačkoliv to ze začátku nevypadalo dobře, s velikostí ryby jsme spokojeni, je tak akorát na vánoční trh, v průměru dvě a půl kila. Množství ještě přesně nevíme, ale na nějaký průšvih to nevypadá.

Většina ryb je určena na vánoční trh? 
Kapři půjdou vesměs na vánoční trh, samozřejmě třeba odlovené sumce vrátíme zpátky do Katlova, pokud nebude voda, tak si přes zimu pobudou v některém z rybníků, které lovíme na jaře, a po jarním výlovu poputují zpátky. Candáti a štiky se prodají.