Marie a Olga Chalupníkovy (na snímku zleva) a Jana Šípková (na snímku uprostřed) přijely z kazašské vesnice Borodinovka. Tato česká obec, která vznikla v roce 1911, se začala pomalu vylidňovat. Postupně odcházely i děti Marie Chalupníkové. Z devíti dětí zůstalo jedno v Rusku a jedno v Kazachstánu. Dcera Olga bude bydlet s matkou v Kutné Hoře a dalších pět již v České repulice žije. „Nejmladší syn přijede zítra,“ zmínila Marie Chalupníková, která umí trochu česky. „Bude to pro nás těžké. Vnučka si bude hledat práci,“ podotkla ještě. Její velkou radostí ovšem zůstává, že se brzy shledá se svými dětmi, které odešly z Kazachstánu v rámci první přestěhovalecké vlny.

Ženy se po uvítání na kutnohorské radnici přesunuly do svého nového bydliště ve zrekonstruovaném objektu u nemocnice, kde jim již sociální pracovnice připravily bydlení se základním vybavením.

Po týdnu, který strávily ženy ve středisku v Herlíkovicích, kde se nejen aklimatizovaly, ale absolvovaly také administrativní úkony, se tak budou moci začít sžívat s novým prostředím. K tomu jim pomůže asistentka, která jim bude během následujícího půl roku pomáhat s jejich působením v novém místě.
Na první měsíc obdržela každá z žen od státu příspěvek osm tisíc korun na vydání a získají i dotaci na vybavení bytu.

V první přistěhovalecké vlně před 10 lety přišlo do České republiky více než 750 krajánků a v této druhé fázi potom 160 osob. Společně s Chalupníkovými přijelo padesát krajánků, které přijalo osmadvacet českých měst. „Zítra s nimi jedeme do Přerova a Havířova,“ zmínil pracovník sociálního programu Petr Novák s tím, že se vláda snaží pomoci českým menšinám, které se v cizích zemích potýkají například s ekonomickými problémy.