Krchleby: úspěch se plánovat nedá

Velitel krchlebského sboru Jaroslav Moravec podle svých slov vítězstvím překvapen nebyl. „Vzhledem k tomu, že naše ženy jsou vítězkami středočeského kraje a účastnice mistrovství republiky, očekávali jsme to. Není to vytahování, když řeknu, že jsou tady nejlepší,“ konstatoval. Jak připomněl, ženy Krchleb získaly dokonce v loňském roce titul mistryň republiky, který ovšem letos neobhájily. Jaroslav Moravec by podle svých slov rád zopakoval úspěch v KHL i v příštím roce. Jedná se však o záležitost, kterou nelze plánovat.

Jak velitel poznamenal, žádných materiálních požitků se vítězky nedočkají, jedná se spíše o prestižní záležitost. „Když chceme závodnice obléknout, musíme shánět sponzory,“ řekl a s úsměvem dodal: „Takže vítězství nám přineslo hlavně výdaje – na oslavy!“

Liga pomáhá k dalším úspěchům

Spokojen s letošním ročníkem byl i jednatel KHL Jaroslav Dušek. „Žádné neočekávané problémy se nevyskytly, pár nepříjemných chvil nám připravilo jen počasí. Jak poznamenal, tradice KHL má příznivý vliv i na to, že se družstva z regionu prosazují v celostátních soutěžích – a připomněl například zmíněné krchlebské ženy, dále uhlířskojanovické dorostence či muže Křesetic, kteří vyhráli mistrovství republiky. Jaroslav Dušek také odpovídal na to, čím to, že právě Křesetičtí, ačkoli zvítězili i na celostátní úrovni, skončili v KHL až třetí.

KHL řekne o družstvu víc

„Obě soutěže se výrazně liší. Hasičská liga, to je osm závodů během celého roku. Aby mužstvo uspělo, musí si po celou dobu udržet formu, stabilní tým a v neposlední řadě štěstí. Sbírají se trestné body a stačí, aby jeden dva závody nevyšly a ztráta už se těžko dohání. Na mistrovství republiky stačí podat vynikající výkon o jedné sobotě. Tím ovšem nechci úspěch na republikovém mistrovství snižovat, tyto závody jsou samozřejmě vrchol. Nebudu ale přehánět, když řeknu, že celoroční klání typu hasičské ligy řekne o družstvu víc, než mistrovství republiky,“ uzavřel Dušek.

Josef Henzl ze sboru v Křeseticích se třetím místem příliš spokojen nebyl. „Kluci mají navíc,“ řekl s odkazem i na zmíněný úspěch na mistrovství republiky. Ale také on připustil, že obě soutěže jsou „o něčem jiném“. V případě Křesetických se potvrdila slova Jaroslava Duška o tom, že stačí několik nepovedených závodů. „V průběhu soutěže jsme se pohybovali i výš, ale pak přišel třeba nezdar v posledním kole v Horce II, kde jsme skončili až jedenáctí,“ vzpomněl Henzl. Činnost jeho družstva není bez problémů. To současné už má hodně vysoký věkový průměr, takže přes zimu si dali Křesetičtí za úkol „omladit kádr“. „Uděláme pravděpodobně nábor. Bylo by dobré, kdyby zhruba polovinu družstva nahradili mladí kluci,“ přeje si Josef Henzl.

Dostavila se i personální nouze

„Na začátku ligy jsme měli tak deset dvanáct kluků, ale pak se nám to trošku „rozuteklo“, a bylo ta „nadoraz“. Stačilo, aby někdo onemocněl, a musel nastoupit náhradník, který třeba úkol, který měl splnit, nikdy nedělal,“ poukázal hasič na další slabinu křesetického družstva.