"Nezletilou dívku zavalila kláda. Ta se uvolnila ze skládky dřeva,“ potvrdila Vendulka Hanzlová z kutnohorského policejního ředitelství, které se smutnou událostí začalo hned v neděli zabývat. „Vyšetřování je teprve na začátku, protok němu nemohu podávat informace,“ poznamenala Hanzlová. Není tedy zatím jasné, zda policie obviní z nedbalostního ublížení na zdraví s následkem smrti rodiče, anebo případně toho, kdo klády špatně zajistil proti pohybu.

Lesníci jsou však zajedno. „Do každého lesa je vstup na vlastní nebezpečí, zvlášť v době těžby,“ shodli se jednatel společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora Stanislav Peroutka a dlouholetý hajný Josef Sůva z Dubiny u Zruče nad Sázavou. „Je ovšem povinností zpracovatelů dřeva zabezpečit skládku tak, aby nespadla. Tedy nashromáždit dřevo spíše do šířky, než do výšky,“ doplnil revírník Václav Kádnerz Uhlířských Janovic.

Nedělní tragédie se stalav soukromém lese. „Moc nás to mrzí a je nám to velmi líto,“ uvedla za vlastníky daného území Eva Wiesnerová z pančavské pily. „Ovšem na druhou stranu je pravda, že lidé nerespektují zákaz vstupu na cizí pozemek,“ dodala Wiesnerová. Ta si myslí, že ne vždy se podaří stoprocentně zabezpečit skládku dřeva. „Ať jsou klády sebelíp naskládané, po čase začne dřevo pracovat, například vlivem slunce sesychá,“ podotkla Eva Wiesnerová.

Smutné je, že na možné nebezpečí upozornil před začátkem letošních letních prázdnin správce městských lesů ve Zruči nad Sázavou Bohumil Škornička, když jako zastupitel města řekl už v polovině května na zasedání samosprávy: „Kvůli přebytku dřeva jsou pily zasekané, takže se kmeny stromů musí skladovat jinde. Chtěl bych vyzvat učitele i rodiče, aby na to upozornili děti, ať se něco o prázdninách nestane. Školáci se jen těžko ubrání těžké kládě, která se dá do pohybu.“

V této souvislosti si na jinou smutnou lesní událost vzpomněl třiaosmdesátiletý Josef Sůva. „Asi před čtyřmi roky při zpracování polomů usmrtil mé〜ho kolegu z Kamenné Lhoty strom, který byl zavěšený na druhém stromě. Tehdy se jednalo o chybu lesníka,“ zavzpomínal s bolestí v srdci Sůva.