Než však dojde k plánované instalaci čidel a napojení daného objektu na pult centrální ochrany, musí postačit provizorní řešení, které ředitelce knihovny Jaroslavě Garkulišové před časem nabídl školník vzdělávacího zařízení v Suchdole a vášnivý chovatel hadů Kryštof Josefovič.

Jak se později ukázalo, jeho myšlenka slavila úspěch. Poberta už totiž skončil v policejních poutech a ke všemu se pod tíhou důkazů raději přiznal. Hlavní podíl na dopadení pachatele měly dvě krajty, které knihovně na dobu neurčitou bezplatně zapůjčil právě Kryštof Josefovič z Vysoké.

„Přímo na místě zadržený třicetiletý muž z Kutné Hory nám odhalil zvláštní úchylku. Ta ho nutila po nocích navštěvovat knihovnu, kde si se zaujetím četl dětské časopisy – Mateřídoušku a Sluníčko. Když byl v nejlepším a jeho ostražitost opadla, stal se kořistí exotických škrtičů, kteří fantoma znehybnili,“ sdělil s viditelnou úlevou v hlase okresní policejní mluvčí Damián Vytroubil.

„O dalším osudu zadrženého pachatele, který je zjevně nemocný, rozhodne v brzké době psycholog,“ dodala Vytroubilova kolegyně Václava Hanžlíková.

A co krajty? „Dostaly od nás za odměnu pořádnou dávku potkanů. Ale nebylo jich tolik, aby hadi nedostali chuť na dalšího zloděje,“ podotkla šťastná ředitelka knihovny Jaroslava Garkulišová.

SMĚJTE SE S NÁMI! :-)