Ozvou se dvě detonáže postupně po sobě a komín kutnohorské mazutové kotelny bude minulostí. Unes〜cové město Kutná Hora se tak zbaví stínu na kráse.

Z historie areálu a komína
1994 město získalo areál
2000 prodej firmě CEBA PAPÍR, sběrný dvůr
2003 uzavření sběrného dvora a konkurz na firmu CEBA PAPÍR
2006 záměr měst odkoupit pozemek zpět
2007 město koupilo areál včetně komína
2008 plánovaný odstřel a likvidace komína

Nevzhledné monstrum vlastnilo město s přestávkami od roku 1994. Dosud se nepodařilo prosadit a zafinancovat jeho odstranění. Dnes je však aktuální nebezpečí, které představuje výšková stavba pro okolí. „Horní věnec komína je v dezolátním stavu,“ potvrdil místostarosta Václav Vančura. Navíc svítí pouze jedno výstražné světlo. „Rekonstrukce by se pohybovala v řádech milionů korun,“ vysvětlil místostarosta. Proto začali usilovně hledat levné řešení demolice. Logicky první se nabídlo zbourání. „Domnívali jsme se, že to není možné, protože v této lokalitě je hustá zástavba,“ předeslal starosta Ivo Šalátek. Řídili se přitom názorem stavebníků, kteří na položení komína předpokládali stometrový prostor. Před lety by si taková demolice vyžádala minimálně dvoumilionové náklady. Kvůli zástavbě tedy uvažovali o rozebrání komína. „Byl záměr, že nám ho sponzorsky zbourá vojenský prapor. Ten ovšem končí,“ připomněl místostarosta.

Zbytky komína spraví cesty

Zástupci města oslovili odbornou firmu, která značně snížila požadavky na prostor při odstřelu komína bývalé mazutové kotelny. Komín rozstřelí nadvakrát, takže neohrozí okolní zástavbu. „Pokud nenastane problém, tak by se to mělo uskutečnit ještě letos,“ přiblížil kutnohorský starosta Ivo Šalátek. Teď se pracuje na zabezpečení celého místa.

Podle plánu odborné firmy se nejdříve vybourá vyzdívka zatížená spalinami. Jedná se zhruba o 180 tun tepelně izolační hmoty, která bude uložena na skládku nebezpečných odpadů. Pak by se komín odstřelil a postupně by se zhroutil do poloviny a pak celý. Betonová suť skeletu, zhruba 1470 tun, by se zpracovala v drtičce a využila ke zpevnění cest v městských lesích.

„Odstřel by měl stát kolem šesti set tisíc korun a dva a půl milionu korun uhradíme za odstranění sutě, skládkování a uložení odpadu,“ přiblížil místostarosta Kutné Hory Václav Vančura.

 

Reportáž k pádu komína cukrovaru

Český Brod/ Osmdesátimetrový komín cukrovaru v Českém Brodě je už minulostí. Během několika sekund po prvním zadunění odstřelu se masivní cihlový komín poroučel k zemi. Přestože se všichni přihlížející domnívali, že lehne vedle, tak se sesul na místě k zemi. Zbyla jen oblaka prachu, která zkrotili pracovníci odstřelu vodou. „Tatínek tam pracoval čtyřicet let. Já jsem tam chodil, znal jsem celý areál zpaměti,“ podělil se o své pocity pod hroutící se dominantou města více než osmdesátiletý pamětník Josef Kapička. Cukrovar z roku 1860, ustoupil vzniku dopravního terminálu.

Fotoreportáž z Českého Brodu, ale i anketu, kde se můžete vyjádřit ke komínářům najdete ZDE.