Původně avizovaný termín odstřelu komína bývalé mazutové kotelny v Kutné Hoře – 6. září letošního roku – neplatí. Město totiž nemůže o tomto kroku rozhodnout samo, nýbrž je odkázáno na rozhodnutí báňského úřadu. Teprve toto rozhodnutí dá odpověď na otázky, zda vůbec a za jakých podmínek je odstřel možný. „Kdy báňský úřad rozhodne, nejsem schopen odhadnout,“ uvedl starosta Kutné Hory Ivo Šalátek.

Zmíněný úřad vezme v úvahu i připomínky zástupců firmy Europlast, která před časem koupila a následně zrekonstruovala budovu bývalé kotelny.

„Majitelům se asi nelze divit, že mají z odstřelu obavy,“ míní kutnohorský místostarosta Václav Vančura.

Podle představitelů radnice však město není schopno odhadnout, zda jsou požadavky firmy opodstatněné. „Můžeme si myslet, že tyto požadavky oprávněné nejsou, ale rozhodnutí je na báňském úřadě,“ dodal starosta Šalátek. Zástupce firmy Europlast se nám včera sehnat nepodařilo.

I přes uvedené skutečnosti jsou však dny komína s největší pravděpodobností sečteny. Z povrchu zemského zmizí i v případě, že báňský úřad souhlas nevydá. „Pak bychom přistoupili k demolici komína nikoli odstřelem, ale rozebráním. V takovém případě bychom ničí souhlas nepotřebovali,“ řekl Šalátek.

S likvidací komína se dokonce už začalo, ačkoliv na první pohled to tak nevypadá. „Vnitřek komína už je rozebrán a odstraněn,“ podotkl starosta.

Komín měl být původně odstřelen unikátním způsobem, který předejde zřícení stavby do strany a „přinutí“ ji sesunout se na místě. Pro obyvatele Kutné Hory se tak mohlo jednat i o zajímavou atrakci. K odstřelu by došlo pomocí pěti náloží, odpálených s drob〜ným časovým odstupem a rukávce, který uchrání okolí stavby od odletující sutě.

Ačkoli termín případného odstřelu známý není, podle dřívějšího vyjádření místo〜starosty Václava Vančury by k němu mělo dojít určitě o některém z víkendů.

Celá akce by měla vyjít na více než tři miliony korun. Suť ze stavby by měla být použita při zpevňování lesních cest.

Je vám komín bývalé mazutové kotelny trnem v oku?
Anna Hornová, 35 let, Kutná Hora
Nevím, proč by mi měl vadit, vždyť není ošklivý. Nepřekáží mi tu ani trochu.
Alena Příhodová, 19 let, Kolín
Nepřekáží mi. Myslím, že kdyby tam nestál, by〜〜lo by to místo až moc prázdné.
Karel Novák, 40 let, Čáslav
Přijde mí spíše jako dominanta části města. A jak by vypadal třeba Londýn bez Big Benu?
Miluše Bláhová, 68 let, Praha
Za mlada jsem tu žila a viděla jsem ho každý den. Nedokážu si představit, že by tam nestál.
Lenka Černá, 6 let, Kutná Hora
Mně se líbí. Vypadá, že je až do nebe. Někdy bych se chtěla podívat úplně nahoru.
Irena Blahníková