Ta v kapli shodou okolností provádí. O pikantnosti gotického oblékání, zkušenosti z tvorby historických kostýmů i plánech na Dni dětí v Ledči se podělila v rozhovoru s Kutnohorským deníkem.

Jak jste se k šití historických kostýmů dostala?
Ačkoliv to asi bude znít jako klišé, výtvarničinu jsem chtěla dělat vždycky. Nakonec jsem ji nestudovala, přesto jsem si k ní cestu našla - když se mi narodily dcery, začala jsem pro ně šít princeznovské šaty. Časem o ně jevily zájem i jejich kamarádky a školní akademie. Novým impulsem pro mě bylo Stříbření, které mě přivedlo právě ke gotickým kostýmům. Ostatně i Kutná Hora, kterou mám moc ráda, je především gotická.

Pro koho tyto historické šaty šijete?
Původně pro svoje děti, jejich kamarády a svoje známé. Potom se to ale rozkřiklo a teď šiju i na různá divadelní představení a lidem, kteří to chtějí na Stříbření či jiné historické akce. Dnes mám ve sbírce asi 50 kostýmů. Mezi běžnými lidmi však jde o prakticky neprodejné zboží, jehož cena se pohybuje od dvou do dvaceti tisíc, jde-li o ručně šitý kostým.

Jak získáváte „pracovní materiál“?
Různými způsoby, hlavně přes secondhandy, ale i od známých, příbuzných a kamarádů, kteří kvůli mě prolézají staré komody, šuplíky a garáže, za což jim patří můj velký dík. Nikdy nemám dopředu naplánovanou úplnou podobu šatů, každá látka si řekne sama, co potřebuje. Vždy nejprve seženu materiál a teprve potom začínám šít, i proto je každý kus originál. Šaty šiju někdy měsíc, jindy i dva roky. Pro mě jde hlavně o relaxaci.

Šijete striktně podle dobových pravidel?
Zpočátku jsem to dělala, jak mě napadlo. Když jsem se začala více zajímat o historii, dovídala jsem se víc i o dobovém oblékání. Občas jím i zpestřuji svůj výklad pro turisty, vždy je zajímá třeba bleší kožešina nebo mužská parádivost. Dříve se totiž nosily takové kožešinové kouličky, do nichž se blechy lapaly. Třeba slavná Dáma s hranostajem, to byla ve skutečnosti dost možná špindíra, která nenosila žádného hranostaje, nýbrž bleší kožešinku… Pánové zase neradi slyší, že ve středověku patřili k té parádivější polovičce, vždyť se také mnohem víc podíleli na veřejném životě. Takoví dnešní metrosexuálové, to není vůbec nic nového.

Vaše gotické šaty jsou teď k vidění v Kapli božího těla, ale chystá se i větší výstava. Můžete nám o ní říci více?
V kapli bude výstava trvat do konce září. Na Den dětí ale proběhne vernisáž mnohem rozsáhlejší výstavy na ledečském zámku. Celá akce bude spojena s divadelním představením spolku Krach a šermířským vystoupením Jakuba Hájka, paní Koníčková zase zajistí občerstvení. Děti budou moci namalovat obrázek šatů, které se jim nejvíce líbí. Ty obrázky potom budou součástí výstavy.