Nejbližší možností je v Kutné Hoře vyrazit na místní plovárnu. A tak šup na sebe plavky, deku na ležení, sluneční brýle a jde se.


Přes míru
U turniketů odolám pokušení stoupnout si k na zdi zavěšenému metru, kde tou hlavní „metou" je sto čtyřicet centimetrů. Bohužel – i kdybych měla jen sto třicet devět, věkově už nespadám do kategorie „děti", tudíž by se mě snížené vstupné stejně netýkalo. „Pár těch milimetrů třeba na míru se dá tolerovat," řekla Svatava, se kterou se shledávám na druhé straně skla, za kasou. Pokud tedy dítě příliš „nevyčuhuje" do modrého pole metru, má, co se týká vstupného, vyhráno.

Ačkoliv se mně, člověku, který nepochází z Kutné Hory, zdá, že je tu minimálně půlka obyvatel Kutné Hory a je tu „nátřesk", hlavní plavčík Richard Batista mě s pobaveným úsměvem uvede do situace. „Teď jsou tu tak tři stovky lidí. Ale loni jsme jich tu měli i dva tisíce. Samozřejmě ne najednou, ale i tak tu byla hlava na hlavě," dodal hlavní plavčík, který i v průběhu našeho krátkého rozhovoru bedlivě sledoval okolní dění. Potěšující – nikdo se zrovna netopí, do vod bazénu skákat netřeba!

Vždy ve střehu
Jak sám hlavní plavčík přiznal, i taková práce, kdy člověk stráví celý den u vody, má své „mouchy". „Lidé si myslí, jak to není super povolání, celý den u vody. Ale jsem tady skutečně v těch teplech celý den – od půl deváté ráno až do osmé do večera, kdy zavíráme, a pak se ještě uklízí," řekl plavčík Richard. Popravdě – naprosto rozumím. Je rozdíl jít si na plovárnu zadovádět na skluzavku a ráchat se ve vodě, a potom zodpovídat za bezpečnost lidí. A že plavčíci jsou ve střehu! Kromě toho hlavního zde nad lidmi bdí další čtyři. Jeden z nich se opírá o zábradlí na můstku, který vede nad bazénem. Člověk aby měl oči všude! Dávat pozor, aby někdo nejel po skluzavce tak, jak se nemá, aby se lidi nezdržovali pod ústím tobogánu, aby děti neskákaly do bazénu, aby se někdo neutopil… Není co závidět, myslím si a pomalu se přesouvám ke kiosku, kde se srocuje chumel lidí.

Ráchání i slunění
Šplouch! Těžko uvěřit, že tak mohutný cákanec dokázal po skoku do vody „vyrobit" malý desetiletý kluk. Sotva tak uhnu před vlnou tsunami a mířím mezi slunící se.

Od kiosku obhlédnu situaci, jak to kolem bazénu vypadá. Kolem proudí vyprahlí návštěvníci plovárny, kteří zatouží nejen po osvěžení zvenku, ale i zevnitř. Chlazená limonáda nebo ledová tříšť jsou to pravé. „Ve vodě jsou spíš děti, dospělí jsou spíš na dekách na trávě," řekla Zdeňka Pastorková, jedna z návštěvnic plovárny, která se sem v tropických dnech přišla osvěžit v doprovodu své vnučky.

Skutečně! Zatímco malé děti si užívají ve vodě, jezdí po skluzavce i tobogánu, div si neproděraví plavky na pozadí, dospělí a mládež využívají slunečních paprsků k získání módního opálení. Mnozí jen tak leží na dekách na trávě a povídají si, někde hrají stolní hry. Nemá někdo Dostihy a sázky!?

close Ruch na Kutnohorské plovárně v létě 2013 zoom_in

Několik otázek pro pana plavčíka: 

Na bezpečí návštěvníků na plovárně v Kutné Hoře bedlivě dohlíží Richard Batista, hlavní plavčík.
Jaké jsou jeho zkušenosti 
s lidmi na plovárně a co jeho profese obnáší?

Musel už jste pro někoho skočit do vody, protože se topil?
Letos ještě ne, ale už jsem to párkrát zažil. Většinou se jedná o malé děti. Třeba tady v divoké řece, kde bývá hodně lidí.

Stal se vám tu někdy nějaký úraz?
Máme tady takové běžné úrazy, třeba odřeniny. Stane se třeba, že někdo tady uklouzne nebo se třeba při stane nehoda při sjezdu skluzavky. Lidé se také často snaží zachytit okraje při pobytu v divoké řece a nepočítají se silným proudem, který je táhne dál.

Obrací se na vás návštěvníci, když vás zde vidí na břehu, s prosbou o radu nebo pomoc?
Ano, ptají se mě třeba, co smí a nesmí třeba na skluzavce nebo tobogánu dělat. Sice je to napsané na cedulích, ale lidi neradi čtou (smích).

Smí se do bazénu třeba skákat?
Skákat se smí jen po hlavě a to tady, kde jsou umístěny bloky. Jinak by se do něj skákat nemělo.

Už jste musel někdy někoho 
z areálu plovárny vykázat?
Měli jsme tady i pár případů, že musela zasahovat i policie. Většinou se jedná o podnapilé lidi. Loni se sem přijela parta Belgičanů, kteří tady vyváděli neskutečným způsobem. Takže ty musela vyvádět policie.

Mluvíte o Belgičanech, chodí sem tedy i cizinci. Jaké jazyky ovládáte?
Umím mluvit anglicky a rusky.

Kolik plavčíků je zde kromě vás je?
Celkem je nás tu pět. V průběhu dne se obměňujeme. Já tady jako hlavní plavčík bývám tak půl hodiny před devátou, kdy otvíráme, a zůstávám po uzavření kvůli úklidu.

Kolik lidí nejvíce jste tady na plovárně zažil?
Teď tady může být tak tři sta lidí, ale loni jsme zažili tady taky dva tisíce návštěvníků. Ne najednou, návštěvníci se tu točí, někdo přijde, někdo odejde.