Podezřelého automobilu parkujícího u hřbitova si včera v dopoledních hodinách všiml starosta Kluků Jaroslav Čálek, který náhodou projížděl kolem. „Vůz mi byl podezřelý, tak sem se vrátil zpět ke hřbitovu, ale dojel jsem tam bez zapnutého motoru. Viděl jsem, jak neznámý muž obchází hroby a dává si do tašky věnečky. Chtěl jsem ho vyfotit mobilním telefonem, ale v tom si mě všiml,“ vyprávěl Čálek. Poté volal policii, aby ji na zloděje upozornil.

Popis zlodějova vozu pomohl čáslavské městské policii k jeho rychlému dopadení. „Jednalo se o třiašedesátiletého muže z Rohozce,“ vyjádřila se k případu mluvčí kutnohorské policie Vendulka Hanzlová.

„Později jsem ho potkal znovu u nás na hřbitově. Dotyčný tam byl vrátit odcizenou výzdobu a ještě se mě ptal, jestli nevím, ze kterého hrobu to je,“ doplnil úsměvnou story Čálek.

Policie zvýší dohled kolem hřbitovů

Při nadcházejícím víkendu zintenzivní hlídky kolem hřbitovů čáslavská i kutnohorská městská policie. Kutnohorská městská policie nemá podle slov ředitele Oldřicha Kubového zatím hlášený žádný případ krádeže dušičkové výzdoby.

Lidé odcizení květin či svíček z míst posledního odpočinku zesnulých však na policii často nehlásí.

„Minulý týden mám zmizely tři keramické květináče s květinami z hrobu na evangelickém hřbitově. Zůstaly tam jen prázdné misky, ale krádež jsme nikde nehlásili. Někde na okolních hrobech byly vidět také pouze misky, takže asi nejen nás okradli,“ uvedla Hana Kolářová z Kutné Hory.

S podobným případem se setkala i Dagmar Pešlová z Kutné Hory. „Pravidelně rok co rok nám zmizí z vánočního svícínku na hrobu svíčky, a to nejen nové, ale i ty trochu ohořelé. Policii to nehlásím,“ řekla Pešlová, která právě na hřbitově U Všech Svatých v České ulici v Kutné Hoře připravovala dušičkovou výzdobu.

Policie nabádá občany k opatrnosti. Plná parkoviště u hřbitovů by se mohla stát v tomto období častým terčem zlodějů. „Doporučujeme lidem, aby nic cenného nenechávali na sedadlech vozů a auta dobře zabezpečili. To platí všeobecně při parkování kdekoliv,“ doplnila Hanzlová.