Problém je často v samotných lidech, kteří nechávajívolně položené příruční tašky a brašny v nákupním vozíku, zatímco opodál v regálech vybírají zboží. „Stačí chvilka nepozornosti a všechno je pryč,“ varovala kutnohorská policejní mluvčí Vendulka Hanzlová. Vrcholem nezodpovědnosti je pak kabelka zavěšená na oku nákupního vozíku, která zlodějíčkům usnadňuje „práci“, jak jen to jde. „Před Vánocemi, kdy jsou obchodní střediska přeplněná, je ostražitost na místě. Někteří kapsáři mas〜kují svou rychlou ruku bundou, kterou přes ni mají hozenou. Stanete-li se svědky kapesní krádeže, neváhejte s pomocí spoluobčanům, třeba při podání svědectví policii,“ vyzvala veřejnost Hanzlová.

V poslední době se ale hodně zlodějů zaměřilo na krádeže na parkovištích. Policisté evidují nejeden případ, kdy si nakupující odemkne automobil, dává věci do kufru a přitom pořádně nesleduje, co se děje v přední části vozu. Odložená kabelka nebo jiné cennosti jsou pak pro chmatáky snadným cílem.
Rájem zlodějů je hromadná doprava. Lidé odkládají svá zavazadla na zem a nesledují je. V takových případech je nejlepší potencionální zloděje doslova neprovokovat. „Peněženky ani doklady nenechávejte navrchu nákupní tašky nebo kabelky,“ upozornila Hanzlová. Toto pravidlo policisté doporučují dodržovat kdykoli, stejně jako nenechávat cennosti na očích ve vozidle.

Zimní období má ještě stinnější stránku krádeží. Brzy je tma a zloději si mimo veřejné osvětlení dodávají odvahu a schylují se k loupežným přepadením. Policie proto doporučuje co nejméně se samostatně pohybovat na opuštěných místech.

 

 

Mějte své věci stále pod kontrolou!

- muži, vše důležité noste v náprsních, popřípadě uzavíratelných kapsách, nikoli v zadních kapsách u kalhot
- ženy, nenechávejte peněženku a jiné cennosti navrchu tašek či kabelek
- nenoste své osobní doklady v peněžence, nemějte při sobě větší finanční hotovost
- čtyřmístné identifikační číslo platební karty (PIN) mějte zásadně odděleně od samotné karty, v případě její krádeže okamžitě volejte pobočku banky, krádež oznamte a kartu zablokujte
- zavazadla nikdy nespouštějte z dohledu, tašky, batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti nenoste na zádech, kam nevidíte
- ženy, noste kabelku pokud možno u těla a využívejte různá zapínání a zdrhovadla
- nenechávejte v restauracích svá zavazadla a oblečení bez kontroly, ani jdete-li jen k baru či na toaletu
- při ukládání zboží do zavazadlového prostoru vozidla mějte své věci, zavazadla stále na očích