S těmito „politickými hrátkami“ bohaté zkušenosti z minulých let i kutnohorská politická scéna. Nejčastější výtky směřovaly k manažerským schopnostem jednotlivců, ale i otázky kolem řešení městského teplárenství.

V ohrožení bylo užší vedení radnice

Jedním z nejbouřlivějších dob po revoluci bylo minulé volební období. Odvolávalo se hned čtyřikrát. V polovině svého mandátu nesl svou kůži na trh místostarosta Václav Vančura (VPM).

Po zhruba půl roce v souvislosti s prodejem městského teplárenství pak druhý místostarosta Tomáš Benada (ODS). Ten už neměl takové štěstí a svoji židli na radnici ve Vlašském dvoře neuhájil. „Zůstávám zastupitelem a politice se rozhodně hodlám věnovat i nadále. Politika je prostě tvrdá záležitost,“ uvedl ke své další kariéře v kutnohorské komunální politice bývalý místostarosta Benada a dodal, že jednou z jeho priorit stále zůstává například řešení problematiky městské teplárny.

Oba místostarostové nakonec komunální politickou scénu zcela opustili. Tomáš Benada ani Václav Vančura v loňských volbách sítem voličů už neprošli.

Opozice políčila na starostu

Ušetřen nezůstal ani třetí do počtu, starosta Ivo Šalátek. Jemu šlo „o hlavu“ vloni v květnu. „Jediné, co zastupitelstvo může, kromě podávání trestních oznámení, je odvolávat ty, o kterých si myslí, že jsou ti hlavní, kteří za to nesou odpovědnost. A pan starosta je ten, kdo nese odpovědnost největší. V kauzách, které uvádíme, hraje navíc ještě o něco důležitější roli,“ odůvodnil motivy k záměru odvolat kutnohorského starostu opoziční zastupitel Jan Havlovic (KL).

V plejádě výtek opozičních zastupitelů se objevilo nesvolání zastupitelstva města v lednu 2009, dotace do HC Kutná Hora a. s., aktivity starosty při řízení kutnohorské nemocnice, účast starosty ve společnosti SK Sparta a. s. a aktivity starosty města při odprodeji technologie pivovaru. Ivo Šalátek uvedené důvody již dříve odmítl. Jeho obrana slavila úspěch a pět měsíců před komunálními volbami se po tajném hlasování a těsném vítězství na svém postu udržel.

Místostarosta je prý neschopný manažer

Manažerskou neschopnost vytkli v roce 2005 tehdejšímu místostarostovi Bohumilu Dvořákovi (bývalé US – DEU) dva členové kutnohorské samosprávy.

Radní Jaroslav Benada (SNK) kritizoval například místostarostův přístup k podání žádosti o dotaci na rekonstrukci zádlažby historického jádra, kdy se projekt umístil na konci pořadí žadatelů. Další výtkou byla bytová výstavba v areálu bývalého podniku Lidka a tragédie neobsazené průmyslové zóny u ČKD, či neustálé odsouvání řešení tepelného hospodářství.

Obměna rady města se málem opakovala

Těsně před koncem minulého volebního období padl ještě v červnu loňského roku návrh na odvolání celé devítičlenné rady města, jehož autorem byl exmístostarosta Tomáš Benada (ODS). Chtěl tím údajně pouze rozvířit diskusi. „Rozhodně si nemyslím, že je celá rada na odvolání. Vytvořil jsem pouze možnost, aby si na toto téma mohli zastupitelé podiskutovat, protože posledně byl tento návrh zameten pod koberec a řešil se jenom starosta,“ uvedl tehdy zastupitel Tomáš Benada.

Horkých chvil nakonec zůstali radní ušetřeni. Spoluautor návrhu odvolání Michal Beneš (ODS) totiž návrh ještě před hlasováním stáhl. „Stáhl jsem to, protože si myslím, že to nemá žádné opodstatnění. V září jsou volby, teď je léto a byl by nesmysl měnit radu v téhle době,“ podotkl.

Pokud by došlo k pádu rady města, opakovala by se tak situace z roku 1999. Tehdy byli odvoláni všichni členové rady. Po nové volbě tak o svůj post nepřišli jen tři členové, respektive užší vedení města. Důvodem byl nesouhlas se způsobem volby tehdejší rady.