Nabízí je samotné školy, domy dětí a mládeže, obce i soukromníci. Rodiče mohou díky těmto institucím svým dětem zajistit perspektivní trávení volného času pod dohledem dospělých. Na výběr mají sporty klasické či netradiční, výtvarnou činnost, dramatické kroužky, výuku hry na hudební nástroje, cizí jazyky nebo zdravotnické či ekologicky zaměřené kroužky. Některé děti si bezzájmových kroužků neumí školní rok představit, jiné organizované odpoledne ve skupině vrstevníků neláká.

Pro každého je vhodné něco jiného

„Zájmové kroužky jsou v pořádku. Musí se však brát ohled na zájmy i psychické a fyzické možnosti. Přetěžování kroužky je individuální. Někdo snese v týdnu tři a někdo jen jeden. Každé dítě vnímá jinak a pro každého je vhodné něco jiného,“ vysvětlila lékařka z Pedagogicko-psychologické poradny v Kutné Hoře Eva Grandischová.

Nabídka kroužků je opravdu pestrá. Například Dům dětí a mládeže v Kutné Hoře nabízí aerobik, břišní tance, jógu pro děti i pro dospělé, lidové
i moderní tance, americký step, balet i lední hokej. Zájmové kroužky jsou i pro děti od pěti let. „Děti v posledním roce předškolního věku klidně už na
kroužky chodit mohou. Není to vůbec na závadu. Když je dítě šikovné a zručné, může chodit malovat nebo modelovat, protože tyto činnosti dělají i ve
školce. Na kroužku se zájmu věnují zaměřeně s někým, kdo má k tomu oboru lepší předpoklady a děti vede k rozvoji talentu,“ uvedla Grandischová.
Předškoláci z Kutné Hory a okolí mohou chodit na míčové hry, na pohybovou průpravu do Hejblat nebo bruslit. Pro rodiče s dvouletými dětmi je
připravené dopolední cvičení.

I Dům dětí a mládeže v Čáslavi se může pyšnit pestrou nabídkou nejen pro školáky. „Pro dospělé máme kroužek paličkování, dva kroužky keramiky a klub plastikových modelářů. Pro děti plánujeme taneční kroužky, mažoretky, step pro začátečníky i pokročilé a aerobik. Z hudebních nástrojů máme kroužek kytary,“ vyjmenovala jen část z nabídky ředitelka Iva Hýblová.

Zájmové kroužky nabízí i základní školy. Ve Zruči nad Sázavou mohou žáci navštěvovat enviromentální a zdravotnický kroužek, v Nových Dvorech nabízí dětem tvořivou dílnu, pohybové hry i zlepšení znalostí na počítačích a ve Vrdech mají svůj školní pěvecký sbor s názvem Kosice.

Temperament uhasí vodáci nebo hasiči

Živější děti, které mají rády přírodu, mohou chodit například do turistických či vodáckých kroužků nebo jezdit na koních. Do svých řad nabírají malé požárníky i obecní dobrovolní hasiči. Časově náročnější je například skauting, který zahrnuje schůzky, víkendové výpravy a letní tábory. Skautská střediska jsou na Kutnohorsku například v Čáslavi, Uhlířských Janovicích, ve Vrdech a v Kutné Hoře.

Tancování i fotbal něco stojí

S kroužky je samozřejmě spojené i placení. Kromě poplatků za samotný kurz musí rodiče počítat i s dopravou a různými kostýmy, dresy, notami, hudebními nástroji, vybavením. „Mates chodí třikrát týdně do Čáslavi na fotbal. Platíme nějaké poplatky a oblečení. Lucka chodí do Vrdů na malování k paní učitelce Machkové, tam platíme sedmdesát korun měsíčně. Do Čáslavi chodí na tancování k paní Litové, kde platíme sedm set korun na půl roku, vyjmenovala náklady maminka dvanáctiletého Matěje a osmileté Lucie Gabriela Hurdová z Vrdů.

Podle Evy Grandischové z pedagogicko-psychologické poradny by rodiče měli s dítětem konzultovat, zda na kroužek chodit chce, nebo ne. Neměli by ho tam strkat násilím, aby tam bylo nešťastné. Připravit se rodiče musí také na to, že dítě za pár týdnů kroužek omrzí. „Problém je potom i s tím, aby tam děti vydržely, protože zjistí, že musí například trénovat, a to se jim nechce,“ dodala Grandischová.

Pokud už dítě na kroužek chodí, mělo by mít doma podporu. Všechna vystoupení, představení a utkání a klání by měli rodiče nebo alespoň babičky či příbuzní zhlédnout a malého umělce či sportovce za výkon pochválit.

ZUZANA LEBDUŠKOVÁ