„Do tří týdnů budeme mít vše zpracováno,“ konstatoval s úlevou Stanislav Peroutka z Městských lesů a rybníků Kutná Hora. Jak ale dodal, obavy má ze zavlečení kůrovce z okolních lesů jiných vlastníků. „Všichni určitě nebudou mít včas zpracováno,“ je přesvědčen. Podle Peroutky by negativní dopady vlivu kůrovce mohlo snížit deštivé počasí, které panuje v těchto dnech. „Děláme si naději, že by kůrovec v kmenech mohl takzvaně „zaplísnit“, čímž by se výrazně snížil jeho výskyt,“ vysvětlil.

Přípravu na kůrovcovou sezonu mají podle slov správce Bohuslava Škorničky zvládnutou také v Městských lesích ve Zruči nad Sázavou. „Máme položené takzvané lapáky, tedy odkorněné kmeny, na nichž se podle počtu závrtů na decimetr čtvereční sleduje výskyt lýkožrouta, a lapače na jeho odchyt,“ uvedl Škornička.

Také zpracování následků vichřice je prý v městských lesích už u konce. Rovněž jejich správce má ale obavu ze „sousedů“. Má například pochybnosti, zda následky kalamity stihli zpracovat ve stát〜ních lesích.

Kácovský správce lesů České republiky Stanislav Znamenáček však ubezpečil, že také zde mají vše připraveno. Jediný problém, který připustil, je padání dalších kmenů ve vichřicí poškozeném lese při každém větším poryvu větru. „S tím se ale potýkají všude,“ dodal.