VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostka Lehetová: Ženský přístup je znát

Chotusice /ROZHOVOR/ - Druhé funkční období působí na postu starostky obce Chotusice Ludmila Lehetová.

20.1.2011 1
SDÍLEJ:

Starostka Chotusic Ludmila Lehetová.Foto: DENÍK/ Jitka Koděrová

Myslíte si, že ženy v politice, respektive na radnici, přinášejí nějakou výraznou změnu stylu v řízení? Je tam znát nějaký ženský element?

Každý člověk má individuální přístup k řešení různých problémů, ale myslím si, že ženský přístup je určitě znát, ženy uvažují jinak než muži a to platí všeobecně.

Jaký máte pocit z vedení obce?

Na komunální úrovni se nedá dělat vysoká politika. Důležité je, aby ta obec fungovala. Je to spíše o správě obce.

Je to znát konkrétně v nějakých oblastech správy obce?

Ženy mají určitě jiný přístup. Na obecním úřadě řešíte řadu různých oblastí týkající se například školy či mateřské školky, což bych řekla, že je spíše taková více ženská záležitost. Ale v podstatě jde o všechno možné. Řešíte například úklid sněhu, prasklou vodovodní přípojku, přes správný chod čistírny, nevysypané popelnice, až po různé administrativní záležitosti. Tam je to opravdu spíše hodně individuální a ne v té rovině přístupu ženského nebo mužského, jde spíš o uchopení a vyřešení toho konkrétního problému.

A vám osobně je nějaká oblast působení bližší?

Jsem technicky zaměřený člověk, takže je mi například bližší konkrétně problematika čistírny.

Šla byste i do vyšší politiky?

Tady v obci je to o tom, že lidi znáte. Znáte všechny podmínky, konkrétní lidi, jejich problémy, člověk tu vyrůstá, potkává se s nimi a dnes a denně stojí tváří v tvář svým rozhodnutím v konfrontaci právě s těmito lidmi. Je to o přímém kontaktu a obhájení si svého počínání, což mi vyhovuje. Ve vyšší politice je to odlišné - neosobní, už to není tolik o konkrétních lidech. Má i jinou filozofii než komunální politika. Nemůžu ale říct, že by mě vyšší politika nelákala. Vstup do vyšší, parlamentní politiky bych ale zvažovala i z toho pohledu, že jsem na to poměrně mladá. Navíc bych asi nechtěla obětovat politice soukromý život.

Jak ovlivňuje vaše práce váš soukromý život?

Hodně. Neustále musím být připravená. Připravená cokoli řešit, nikdy nevím, čemu se budu následující chvíli věnovat. Je to hodně pestrá práce. Celkově mám málo volného času.

Jak vidíte svůj život před vstupem na radnici a potom?

Kdybych před pěti lety věděla všechno to, co vím dnes, to, co tato funkce všechno obnáší, jak člověku změní vcelku bezstarostný život, tak bych se asi víc rozmýšlela, ale jak se znám, i přese všechno bych jinak nevolila, funkci bych přijala. Spadla jsem do vedení obce před pěti lety rovnýma nohama. I když každý kandidát má mít cíl, když jde do voleb, já jsem ale v roce 2006 příliš nečekala, že bych mohla vyhrát volby, nebo že bych byla dokonce starostka. Začátek druhého volebního období byl určitě jednodušší jak ten první, pokračuje se v tom, co bylo rozjeté, připravené, nedokončené. A hlavně a to bylo to nejdůležitější: za první období jsem nasbírala neskutečně cenné zkušenosti.

Měla jste nějaké plány, které se tím, že jste vstoupila na radnici, změnily? Měla jste nějaké plány v případě neúspěchu v posledních volbách?

Pracovala jsem v české spořitelně. Tam jsem měla možnost „budovat kariéru“. Rok 2006 mi hodně změnil život, řekla bych, že úplně od základů.
Vloni před volbami už to bylo spíše tak, že jsem si říkala, že budu buď pokračovat dál ve vedení obce, nebo půjdu zase jinam, o dům dál. Nebála jsem se případné změny, plány jsem samozřejmě měla. Mohla jsem se vrátit na své původní místo nebo bych případně hledala úplně něco jiného.

Úřadujete i doma?

Čas od času se stane, že za mnou přijdou lidi domů, stává se i to, že řeším okamžitý problém o víkendu, to musím pak všeho nechat a jít, ale nejčastěji vyřizuji spíše telefonáty. Hodně také pracuji na počítači po večerech, a když třeba není pěkné počasí. Nejčastěji aktualizuji obecní webové stránky, což mi zabere poměrně hodně času.

věk: 31 let
stav: svobodná
bydliště: Chotusice
vzdělání: vysokoškolské - Technická univerzita v Liberci, fakulta textilní
koníčky: zahrada, výlety, vaření, čtení, šití (není moc času)
oblíbená hudba: moderní, co se hraje v rádiu
oblíbené jídlo: maso
oblíbené pití: zelený čaj Nestea Vitao

Setkala jste se za dobu působení na obecním úřadě s nějakou ženskou lobby v komunální politice?

Řešila se například rekonstrukce dětského hřiště. Ovšem snažíme se vyjít vstříc všem, kteří mají nějakou připomínku nebo nápad, nejen ženám nebo maminkám. Ne vždy se dá vše vyřešit tak, aby byli všichni spokojeni, přirozeně se nelze zavděčit všem.

Setkala jste se při jednání z pozice starostky s jiným přístupem mužů v pozici protistrany?

Jednoznačně ano, určitě tu jiný přístup hodně funguje. Byl to vždy spíše takový, já říkám, moment překvapení. V roce 2006 mi bylo sedmadvacet let, nebylo neobvyklé, že starostkou je žena, ovšem málokdo čekal, že přijde mladá starostka. Takovéto bezprostřední „Vy jste ale mladá“ mi toho je i dnes důkazem. Tehdy jsem byla nejmladší starostka v regionu a možná jsem i dnes, ani nevím… Až na jediného člověka byly tyto reakce vždy pozitivní, chování protistrany bylo vesměs vstřícné a hledání společných kompromisů jednodušší.

Seriál o ženách na radnicích a obecních úřadech na Kutnohorsku bude pokračovat na stránkách Kutnohorského deníku.

Autor: Jitka Koděrová

Místo události:
20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení