„Stav je setrvalý, žádné zásadní změny jsme nezaznamenali,“ uvedl Radovan Hejský z kutnohorské Lékárny U Kauflandu s tím, že znát není ani nárůst zájmu o volně prodejné léky, ani pokles prodeje léků na recept.

Podle magistry Ivany Nádvorníkové z lékárny ve Zruči nad Sázavou hraje velkou roli skutečnost, že od zavedení poplatků za léky uplynula teprve relativně krátká doba. Nádvorníková se domnívá, že lidé se předzásobili léky už před koncem roku, kdy panovala tak trochu panika z obrovského zdražení. „Lidé se obávali, že bude paralen za stovku, i když je stále za devět padesát,“ připomněla.

Někteří z lékárníků přesto očekávají, že mezi lidmi – především těmi s lehkými onemocněními – převládne tendence chodit dříve k lékárníkovi než k lékaři.
„Jsou lidé, kteří už z podstaty neradi chodí k lékaři, mají málo času čekat v čekárně. A jiní zase lékaře vyhledávají. Zatím se nám ale nestalo, že by někdo přišel rovnou za námi s nějakým vážnějším onemocněním, které by vyžadovalo péči lékařů,“ popsal svou zkušenost lékárník Vít Kopečný.

Svým klientům samozřejmě vždy doporučí nejvhodnější volně dostupný lék a popíše mu jeho účinky a dávkování. „Nemocné při tom upozorňujeme na možné komplikace a doporučujeme, aby navštívili lékaře, pokud se komplikace objeví,“ doplnil lékárník.

Na nachlazení se z volně dostupných léků nejvíce prodávají léčiva na bázi kyseliny acetylosalicylové (Acylpyrin) a paracetamolu (Paralen). „Pokud je s nachlazením spojený problém kašle, nabízíme i léky na odkašlávání a utišení kašle,“ poznamenal Vít Kopečný. Dalším často prodávaným lékem jsou pastilky, spreje a kloktadla utišující bolest v krku a přípravky proti rýmě. Nejčastěji prodávané léky proti zažívacím problémům jsou anacida proti překyselení nebo žaludeční enzymy. Poptávka je i po do volného prodeje uvolněném helicidu 10 mg, který zmírňuje problémy spojené s počátečními stavy žaludečních vředů.