„Média prokázala svou moc a mohou být spokojeny. Zaznamenali jsme totiž přibližně dvojnásobně zvýšený prodej acylpyrinu,“ uvedla lékárnice Iva Spáčilová. „Hned ráno, po uveřejnění této zprávy v televizi, se tu objevila paní a nakoupila si deset krabiček,“ dodala s úsměvem.

Podobnou zkušenost mají i v lékarně u obchodního domu Kaufland. „Acylpyrin se teď hodně prodává, což jsme očekávali. Hlavně senioři, kteří ho považují za základ v lékarničce, si chodí pro zásoby. Zaznamenali jsme více než čtyřnásobně větší prodej,“ shodli se místní lékarníci.

V lékarně U Jednorožce je tomu naopak. ,,Žádné zvýšení jsme nezaznamenali. Prodává se stále stejně. Že by si zákazníci dělali nějaké zásoby, jsme si nevšimli,“ uvedla Jarmila Marková. Vzápětí dodala, že zdražování se netýká pouze acylpyrinu, ale všech volně prodejných analgetik, proto nechápe zmedializování právě tohoto léku.

I přes vysoký nárůst prodeje se ke spoustě lidí zpráva o zdražení legendárního prášku nedostala. ,,Dozvěděla jsem se to až teď. Televizi nevlastním a nikde jinde jsem to neslyšela,“ prohlásila jedna ze zákaznic lékarny U Jednorožce.

Podobně na tom byl i nakupující v ostatních lékárnách. ,,Je to pro nás novinka. Nikde jsme o tom neslyšeli. U televize nesedíme čtyřiadvacet hodin denně, abychom zachytili každou sebevýznamnější zprá〜vu,“ shodli se svorně.

Přestože je acylpyrin již po desítky let jeden z nejužívanějších léků, objevují se na něj i silně kritické ohlasy. „Jestli je zdražen, nebo není, je mi opravdu jedno. Já ho nekupuji a kupovat nebudu, ani kdyby ho zlevnili na padesátník. Překyseluje žaludek. Začnu ho brát a je mi hůře než před tím,“ pronesla razantně jedna ze zákaznic lékarny U Kauflandu a následně dodala, že nechápe, proč je kolem nárůstu jeho ceny takový rozruch, když se jedná jen o pár korun.

Vyjádření mluvčího ministra zdravotnictví o zdražování potvrdil i obchodní zástupce firmy, která lék vyrábí.

Irena Blahníková