Svou účastí přispěl k letošnímu maximu návštěvníků i osmašedesátiletý Rudolf Pospíšil z Malína. Dokonce se vydal na stokilometrovou pouť po regionu. „Už mám za sebou přes pět set podobných výšlapů,“ skromně se zmínil turista. Ten nechyběl ani při úplně prvním putování za vyhlášenou kořenovou zeleninou. „Tehdy jsme všichni šlapali jen patnáct kilometrů,“ připomněl jeden ze čtrnácti stovkařů, kteří se postavili na start. Přijeli například z Přerova, Brna, Chebu či z Ústí nad Labem.

Do Kutné Hory dorazil i přeborník, co se týká počtu absolvovaných stokilometrových procházek. Jan Simet z Plzně jich má po sobotě na kontě již 1178. „V České republice existuje ještě jeden borec, kterého neúspěšně doháním,“ upozornil dvaapadesátiletý Západočech. „Všude je krásně, ale sem se vracím snad nejraději,“ vysekl poklonu pořadatelům, stříbrnému městu i jeho okolí. Zdraví už mu prý stoprocentně neslouží, a tak mu jeho lékařka doporučuje raději třicetikilometrové túry. „To by mi muselo být tak osmdesát, abych ji poslechl,“ usmíval se Simet.

Organizátoři připravili několik pěších i cyklistických tras, zajistili pětadvacet kilogramů pravého malínského křenu, bezpečnostní vesty, ale také klobásy, dršťkovou polévku, dobroty v oblíbené mobilní cukrárně U Marušky, lízátka pro děti nebo večerní posezení při kytarách v restauraci na plaveckém stadionu. „Je škoda, že u toho všeho už nemohl být náš kolega Otomar Morava, jehož specialitou bylo strouhání křenu. Zemřel letos v srpnu v sedmaosmdesáti letech,“ zalitovali hlavní pořadatelé Jana Liberská a Petr Dojčiak.

Po rekordní účasti nechtějí organizátoři usnout na vavřínech. V plánu mají vytýčit kratší trasu pro děti a pro matky s kočárky. „Tento záměr jsme chtěli uskutečnit už letos, ale nakonec na to nezbyl čas,“ přiznala Jana Liberská.