Z rozpočtové rezervy města uvolnili radní částku 106 tisíc korun a do poloviny letních prázdnin by měl na přejezdu do Malína stát informativní měřič rychlosti. „Umí měřit rychlost a zaznamenat počet aut,“ přiblížil kutnohorský místostarosta Václav Vančura s tím, že zařízení dokáže také rozlišit kamionové a osobní vozidlo. „Očekáváme i problémy související s výstavbou továrny společnosti Foxconn,“ předeslal místostarosta. Už v předstihu tedy chtějí radní vyhodnotit statistiku týkající se především kamionové dopravy.

Stabilní radar: Motoristé strhněte včas nohu z plynu

Stabilní radar není na Kutnohorsku žádnou novinkou. Dobrou zkušenost s ním mají v Nových Dvorech, Čáslavi a ve Zruči nad Sázavou. Vše je založeno na psychologickém efektu. „Z našeho pozorování je zřejmé, že řidiči nepřekračují,“ zhodnotil již dříve velitel Městské policie Čáslav Pavel Kratochvíl. Ze zkušenosti také upozornil na fakt, že tachometry aut přeměřují běžně tak o dva a až čtyři kilometry.

„Řekla bych, že situace je celkem dobrá. Obzvlášť poté, co vešel v platnost nový zákon, se vše zlepšilo. Já osobně rychlost dodržuji,“ podotkla Tereza Stejskalová. „Jediné, co trošku zabírá na rychlost, je Kryštof, kdy je policie vidět na silnicích. Nejhůře na tom je ale venkov,“ konstatoval řidič Petr Bukáček.

Bezpečnost si vzali na mušku kutnohorští strážníci, kteří díky mobilnímu radaru dohlížejí na dodržování povolené rychlosti na území města již několik měsíců. „Výstupem jsou fotografie vozidla, státní poznávací značky, řidiče a rychlost. To vše jsou podklady pro protokol ve správním řízení,“ upřesnil velitel Oldřich Kubový.

Základním prvkem stabilních měřicích zařízení je mikrovlný vysílač (radar) a přijímač zabudovaný v integrované skříni společně s elektronikou a číslicovým ukazatelem z vysoce svítících červených LED diod pro zobrazení hodnoty rychlosti. Radar měří oba směry, tedy i vozidla v protisměru. Je plně programovatelný a obsahuje modul pro záznam dat. Rozsah měření rychlostí je od 25 do 99 kilometrů v hodině. Rychlost přibližovaného vozidla může změřit v rozpětí vzdálenosti osmdesáti metrů.