Osud nejdiskutovanější budovy v Malíně je zpečetěn. Zdejší základní škola bude v pondělí 17. září po dlouhých letech existenční nejistoty uzavřena.
„Dostali jsme žádost odboru památkové péče a školství, abychom o škole rozhodli. O tomto tématu jsme jednali již v červnu. Tehdy jsme byli informováni, že počet dětí, které od září nastoupí, je dvaadvacet. To byl počet, který je ještě existenční," řekl místostarosta Jiří Franc.

Přes letní prázdniny se ale podle jeho slov situace změnila. „Místo dvaceti dvou nastoupilo jen sedmnáct dětí a 
z toho ani jeden prvňáček. Stáli jsme tedy před rozhodnutím, zda školu uzavřít, nebo ji ponechat v provozu a druhou, třetí a čtvrtou třídu tak sloučit do jedné třídy," řekl.

Řešení s jednotřídkou bylo možné díky vyhlášce o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky z roku 2005. „Pro dvě třídy, které doposud v Malíně byly, je potřeba dvacet čtyři dětí. Vyhláška říká, že na jednotřídku stačí deset. V tomto případě by však vzdělávání tří ročníků najednou bylo složité," vysvětlila Milada Nechojdomová, referentka z odboru památkové péče a školství Městského úřadu v Kutné Hoře.

Podle informací od vedení Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře, která má malínskou školu pod záštitou jako odloučené pracoviště, se původně do malínské první třídy zapsalo pět dětí. Tři si vzaly odklad, jedno přestoupilo na Základní školu Kamenná stezka a jedno se odstěhovalo a zvolilo školu ve městě.

Místostarosta Jiří Franc uvedl, že při svém rozhodování vzali radní v potaz i další nepřehlédnutelná fakta. Například havarijní stav budovy a nebo omezenou kapacitu jídelny v malínské mateřské škole, kam se chodily děti ze školy stravovat. „Když jsme všechny tyto aspekty sečetli, došli jsme k názoru, že bude lepší školu uzavřít a děti se budou moci přesunout do Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře, případně do jiných základních škol ve městě," sdělil Jiří Franc.

Ten rovněž připomněl, že osud školy v Malíně stál na hraně již několik let. Hovořilo se však o tom, že bude zachována kvůli uzavření malínského nadjezdu. „Samozřejmě, že jsme tento bod brali při rozhodování v potaz. Prvňáci ale nenastoupili i s vědomím jeho možného uzavření," poznamenal.
Ředitel školy Karel Ptáček o nastalé situaci informoval rodiče již v úvodu školního roku. Ti kontaktovali městské radní dopisem s výzvou, aby se rozhodli co nejrychleji, aby byl čas přizpůsobit se a přesunout děti na jinou školu.

„Masaryčka" je
na žáky připravena
O sedmnáct žáků, kteří zůstanou od poloviny září bez školy, bude postaráno, neboť základní školy v Kutné Hoře mají kapacitní rezervy.
Nejvíce se nabízí možnost přesunout děti pouze z budovy odloučeného pracoviště do budovy Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Ředitel Ptáček uvedl, že je škola připravena vzít všech sedmnáct žáků pod křídla a potvrdil, že v postupu vůči Malínu už nebylo vyhnutí: „Z nastalé situace jsme všichni špatní. Ale bohužel provoz v tomto počtu by opravdu nebyl možný. Nebylo by ani na mzdy pro zaměstnance. Provoz stojí peníze a lidé si musí uvědomit, že čtyři zaměstnanci na sedmnáct žáků a provoz tak velké budovy je v tomto rozpočtu nemožný."

Nejasný osud personálu i budovy
V oné čtveřici zaměstnanců, kteří obstarávali provoz školy v Malíně, jsou dvě učitelky, jedna vychovatelka a školník. Jak to bude s jejich zaměstnáním, je nyní ve hvězdách. „Aktuálně se snažíme najít různá řešení, abychom nějak umožnili, aby se zaměstnanci přesunuli sem. Na devadesát procent to ale, bohužel, nespíš skončí propuštěním," sdělil ředitel.
Nejasný je i osud školní budovy v Malíně. „Nic zásadního se s ní tento rok už nestane. Navíc zatím je tam pobočka knihovny, která se má přestěhovat do nové malínské sokolovny," dodal místostarosta Franc.