VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec! V polovině září bude uzavřena škola v Malíně

Kutná Hora - Základní škola v Malíně prohrála po letech boj o svou existenci. V pondělí 17. září se její brány nadobro uzavřou

12.9.2012 5
SDÍLEJ:

I Základní škola Malín pořádala pro své žáky akce. Jednou z nich byl opičí bál.Foto: Deník

Osud nejdiskutovanější budovy v Malíně je zpečetěn. Zdejší základní škola bude v pondělí 17. září po dlouhých letech existenční nejistoty uzavřena.
„Dostali jsme žádost odboru památkové péče a školství, abychom o škole rozhodli. O tomto tématu jsme jednali již v červnu. Tehdy jsme byli informováni, že počet dětí, které od září nastoupí, je dvaadvacet. To byl počet, který je ještě existenční," řekl místostarosta Jiří Franc.

Přes letní prázdniny se ale podle jeho slov situace změnila. „Místo dvaceti dvou nastoupilo jen sedmnáct dětí a 
z toho ani jeden prvňáček. Stáli jsme tedy před rozhodnutím, zda školu uzavřít, nebo ji ponechat v provozu a druhou, třetí a čtvrtou třídu tak sloučit do jedné třídy," řekl.

Řešení s jednotřídkou bylo možné díky vyhlášce o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky z roku 2005. „Pro dvě třídy, které doposud v Malíně byly, je potřeba dvacet čtyři dětí. Vyhláška říká, že na jednotřídku stačí deset. V tomto případě by však vzdělávání tří ročníků najednou bylo složité," vysvětlila Milada Nechojdomová, referentka z odboru památkové péče a školství Městského úřadu v Kutné Hoře.

Podle informací od vedení Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře, která má malínskou školu pod záštitou jako odloučené pracoviště, se původně do malínské první třídy zapsalo pět dětí. Tři si vzaly odklad, jedno přestoupilo na Základní školu Kamenná stezka a jedno se odstěhovalo a zvolilo školu ve městě.

Místostarosta Jiří Franc uvedl, že při svém rozhodování vzali radní v potaz i další nepřehlédnutelná fakta. Například havarijní stav budovy a nebo omezenou kapacitu jídelny v malínské mateřské škole, kam se chodily děti ze školy stravovat. „Když jsme všechny tyto aspekty sečetli, došli jsme k názoru, že bude lepší školu uzavřít a děti se budou moci přesunout do Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře, případně do jiných základních škol ve městě," sdělil Jiří Franc.

Ten rovněž připomněl, že osud školy v Malíně stál na hraně již několik let. Hovořilo se však o tom, že bude zachována kvůli uzavření malínského nadjezdu. „Samozřejmě, že jsme tento bod brali při rozhodování v potaz. Prvňáci ale nenastoupili i s vědomím jeho možného uzavření," poznamenal.
Ředitel školy Karel Ptáček o nastalé situaci informoval rodiče již v úvodu školního roku. Ti kontaktovali městské radní dopisem s výzvou, aby se rozhodli co nejrychleji, aby byl čas přizpůsobit se a přesunout děti na jinou školu.

„Masaryčka" je
na žáky připravena
O sedmnáct žáků, kteří zůstanou od poloviny září bez školy, bude postaráno, neboť základní školy v Kutné Hoře mají kapacitní rezervy.
Nejvíce se nabízí možnost přesunout děti pouze z budovy odloučeného pracoviště do budovy Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Ředitel Ptáček uvedl, že je škola připravena vzít všech sedmnáct žáků pod křídla a potvrdil, že v postupu vůči Malínu už nebylo vyhnutí: „Z nastalé situace jsme všichni špatní. Ale bohužel provoz v tomto počtu by opravdu nebyl možný. Nebylo by ani na mzdy pro zaměstnance. Provoz stojí peníze a lidé si musí uvědomit, že čtyři zaměstnanci na sedmnáct žáků a provoz tak velké budovy je v tomto rozpočtu nemožný."

Nejasný osud personálu i budovy
V oné čtveřici zaměstnanců, kteří obstarávali provoz školy v Malíně, jsou dvě učitelky, jedna vychovatelka a školník. Jak to bude s jejich zaměstnáním, je nyní ve hvězdách. „Aktuálně se snažíme najít různá řešení, abychom nějak umožnili, aby se zaměstnanci přesunuli sem. Na devadesát procent to ale, bohužel, nespíš skončí propuštěním," sdělil ředitel.
Nejasný je i osud školní budovy v Malíně. „Nic zásadního se s ní tento rok už nestane. Navíc zatím je tam pobočka knihovny, která se má přestěhovat do nové malínské sokolovny," dodal místostarosta Franc.

Autor: Irena Blahníková, Jiří Kalát

12.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Sladké Vánoce přilákaly do Kutné Hory tisíce lidí.
26

Sladké Vánoce přilákaly do Kutné Hory tisíce lidí

AKTUALIZOVÁNO

Novým starostou Kutné Hory je Josef Viktora. Martina Starého odvolali

Kutná Hora /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Martin Starý byl odvolán z postu starosty města Kutné Hory. Muž, který v posledních komunálních volbách od voličů získal největší počet preferenčních hlasů, opouští starostovské křeslo po třech letech. Pro jeho odvolání hlasovalo 14 zastupitelů, přítomno bylo 26.

Spartan Race se poběží v dubnu i v Kutné Hoře

Kutná Hora – Světově proslulý překážkový závod Spartan Race zavítá v sobotu 28. dubna 2018 i do Kutné Hory. Pořadatelé závodu se rozhodli využít nádherné lokality, kde je v těsném sousedství parádní příroda s historickými památkami. Ve městě se poběží Spartan Sprint (5 km+).

Nemocnice jako obchodní společnost? Je to nutnost, shodují se zastupitelé

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Z čáslavské nemocnice může být obchodní organizace. Zatím sice není nic pevně odsouhlaseného, ale zastupitelé myšlenku berou vážně a na jejich zasedání tento týden se možná transformace posunula o krok dál k realizaci.

Předvánoční období a zima, láká zloděje stromků a dřeva

Kutnohorsko - V období před vánocemi a v zimním období zaznamenáváme každoročně zvýšený počet krádeží v lesních porostech. Pachatelé se nejčastěji zaměřují na vytěženou kulatinu, kterou majitelé někdy zbytečně ponechávají na místech bez dohledu a dlouhou dobu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT