VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seniorům, ale i dalším skupinám vadí špatná dopravní dostupnost centra

KUTNÁ HORA - Průkopníkem v sociálním plánování ve Středočeském kraji se stala Kutná Hora a přidružené obce. O významu a procesu tvorby tohoto dokumentu jsme hovořili s koordinátorkou projektu Malvínou Krepsovou.

12.6.2007
SDÍLEJ:

Malvína Krepsová.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

Projekt Komunitní plán, který byl právě dokončen, byl v běhu od začátku loňského roku. Kdo jsou jeho účastníci?
Kutná Hora a to spolu dalšími sedmi obcemi z regionu – Hlízovem, Křeseticemi, Miskovicemi, Novými Dvory, Svatým Mikulášem, Vidicemi a Zbraslavicemi.

Kdo se podílel na financování projektu?
Na vlastní realizaci projektu získalo město dotaci Evropské unie.

Jaká je náplň tohoto projektu? A jaký byl jeho výstup?
Vznikl pro zjištění potřeb občanů, zmapování možností poskytovatelů a za účasti zadavatelů, tedy města a obcí, byl vytvořen návrh dokumentu.

Kdo se podílel na jeho tvorbě?
Vznikal v pracovních skupinách pro jednotlivé oblasti sociální pomoci a péče. Kromě poskytovatelů sociálních služeb se zapojily i školy a zařízení pro volný čas dětí a mládeže – například Dům dětí a mládeže Dominik, Křesťanské společenství SAM, Mozaika na Kaňku. Prevence v této oblasti je významná a předchází následné nutnosti zásahu vlastní sociální služby. Účast veřejnosti vnesla do práce skupin cennou zkušenost a názor uživatele služeb.

Jaký konkrétní výstup tedy vyplynul pro veřejnost?
Současně s tvorbou plánu vznikl také Katalog sociálních služeb, který byl distribuován do všech domácností v regionu. Komunitní plán byl v dubnu 2007 schválen všemi partnerskými obcemi i zastupitelstvem města Kutné Hory. Nyní je vytištěn a distribuován. Obdržely jej všechny organizace působící v sociální oblasti v Kutné Hoře i okolí, školy, jednotlivé obce. Pro zájemce je k dispozici na Městském úřadu v Kutné Hoře v kanceláři Barbory Novákové, Radnická 178, telefon: 327 710 294. Je také možné jej získat ze stránek městského úřadu na adrese: www.mu.kutnahora.cz .

Co tedy znamená komunitní plán jako dokument?
Komunitní plán obsahuje řadu cílů a návrhů opatření k jejich realizaci na rozvoj sociálních služeb v Kutné Hoře i partnerských obcích. Jsou zde uvedeny stávající služby i vznik nových.

Můžete přiblížit některý z problémů, které ze zkoumání vyšel?
Ne zcela bez zajímavosti je potřeba řešení dopravní obslužnosti v Kutné Hoře. Přestože provoz MHD není sociální službou, tak se v komunitním plánu objevoval jako prioritní problém u více pracovních skupin. Otázka dopravní obslužnosti totiž trápí zejména seniory nebo obyvatele s postižením. Mnoho úřadů a institucí v Kutné Hoře sídlí v historické části města a dopravní obslužnost v těchto místech zcela chybí. Pro obyvatele příměstských částí je zase problémem špatné spojení do zaměstnání, pro děti do škol a na zájmovou činnost.

Jaký třeba konkrétní cíl byl vytyčen?
Objevil se zájem několika menších organizací působících v sociální oblasti o získání společného prostoru pod jednou střechou. Vzniklo by tak centrum poskytovatelů služeb. Úzká spolupráce, která by se zde nabízela, by napomohla ke zlepšení vzájemné komunikace, společnému řešení problémů, a to se nakonec vždy projeví zkvalitněním služby pro vlastní uživatele služeb. Pro ně by bylo takové místo výhodou získání přehlednosti o nabízeném spektru služeb. Návaznost jednotlivých služeb a jejich doplňování se je v sociální péči zásadní.

Jaká je tedy budoucnost komunitního plánu?
První Komunitní plán Kutná Hora obsahuje řadu dalších významných plánů pro sociální oblast. Plán je připraven na tři roky – tedy do roku 2010. Pravidelně se budou scházet pracovní skupiny, ve kterých byl vytvořen. Budou sledovat jeho naplňování a navrhovat způsoby řešení, pokud vlastní realizace bude váznout.

Jaký je význam komunitního plánu?
Komunitní plán je dokumentem, který napomůže čerpání prostředků pro jednotlivé aktivity, které jsou v něm obsaženy. Ze strany státu – tedy ministerstev, kraje, ale i ze strany Evropské unie je požadavek, aby projekty – žádosti o dotace, byly obsaženy v komunitních plánech. Proto je dobře, že Kutná Hora jako jedno z prvních měst Středočeského kraje tento dokument má připraven a schválen. Zejména nyní, před vyhlášením nového kola dotací EU.

Přejme si tedy společně, ať se naplňování komunitního plánu daří a napomůže tím rozvoji a zkvalitnění služeb v sociální oblasti v Kutné Hoře i partnerských obcích.

Komunitní plán usnadní Kutné Hoře a obcím přístup k dotacím

Jde o dokument, který pečlivě zmapoval sociální oblast v Kutné Hoře a přidružených obcích. Zjistil potřeby veřejnosti v tomto ohledu a na druhé straně chybějící díru v poskytování sociálních služeb, popřípadě přebytek stejné služby nabízené více organizacemi. Vzniklo jakési schéma struktury sociálních služeb na vytyčeném území. To je shrnuté v brožuře, kterou dostali občané všech zúčastněných lokalit zdarma do schránek. Význam celého projektu je především v tom, že se ví, kde konkrétně a za co je nutné vynaložit prostředky. Tyto prostředky však nepřijdou automaticky a nejsou vázány na vznik komunitního plánu. Musí být podány žádosti na městský či krajský úřad, ministerstvo a orgánům Evropské unie. Právě komunitní plán je důležitým podkladem, který pomůže přidělení peněz na projekty.

12.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robert Fulghum navštívil Zruč nad Sázavou
69

Robert Fulghum navštívil Zruč

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Slavnostní sběr uzrálého vína z kutnohorského vinohradu Pod Barborou se uskutečnil v sobotu za mlhavého, ale sem tam i trochu slunečného počasí. Do sběru se zapojila široká veřejnost včetně dětí, asistovali i dva psi.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení