Je mezi nimi například výměna střešní krytiny u budovy knihovny ve Zbraslavicích.

Zbraslavičtí se svojí žádostí uspěli

Obec žádala o dotaci ve výši necelých čtyř set tisíc korun. Na budově chtějí Zbraslavičtí kromě střešní krytiny vyměnit také staré dřevěné dveře a okna za plastové.

„Do objektu teklo a okny profukovalo takovým způsobem, že ho již nebylo možné vytopit akumulačními kamny,“ řekl starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic.

Dotaci nezískalo sdružení Dítě a kůň

Podle jeho odhadu se od roku 1978 do budovy neinvestovalo. Objekt byl postaven ve třicátých letech minulého století a sloužil nejprve jako koželužna, později i jako mateřská škola a nyní v něm sídlí knihovna.

Naopak Občanské sdružení Dítě a kůň z Miskovic se svým projektem neuspělo. Žádali o dotaci na rekonstrukci zázemí pro sportovní a volnočasové aktivity. „Potřebovali bychom rozšířit a zrekonstruovat sociální zařízení v jedné části stáje,“ řekla ředitelka sdružení Ivana Hudcová.

Miskovické organizaci se podařilo získat díky MAS v minulosti už dvě dotace. „Tentokrát jsme bohužel neuspěli, ale budeme znovu žádat o dotaci v příštím roce,“ doplnila Hudcová.

Celková částka záměrů, schválených MAS, činí podle slov manažera skupiny Radka Tvrdíka více než devět a půl milionu korun. Finance na ně poskytuje Státní zemědělský intervenční fond České republiky z Programu rozvoje venkova.

Valná hromada MAS se rozhodla podpořit čtyři projekty ze školství, sedm z oblasti na rozvoj kultury a sportu, čtyři jsou pro zemědělce, dva z lesnictví a pět projektů má podpořit venkovské drobné podnikání.

„Musíme ještě projekty odvézt do Prahy, kde je zaregistrují a znovu formálně zkontrolují. V této chvíli je však pětadevadesáti procentní pravděpodobnost, že projekty dopadnou,“ doplnil Tvrdík s tím, že se může stát, že se v projektové dokumentaci některého ze záměrů najde něco, co by způsobilo, že projekt neprojde. „To by se ale nemělo stát,“ ujistil Tvrdík.

Cílem MAS Lípa pro venkov je společný rozvoj venkova pomocí společných žádostí o dotace z Evropské unie. Organizace sdružuje obce a různé organizace na Kutnohorsku.