„Z mého pohledu je pro maminku s malým dítětem v kočárku nejhorší přístup do plaveckého bazénu a do České pojišťovny. Je tam několik schodů a sama maminka nedokáže vynést kočárek s miminkem, uvedla třiatřicetiletá Lenka z Kutné Hory, matka dvou holčiček.
Podle jejích slov buď musí někoho požádat o pomoc a nebo s ní musí jít někdo z rodiny a nebo z přátel, aby jí pomohli. „Už jezdím s kočárkem, takzvanými golfáči, takže, když mám před sebou několik schodů, vyndám svou dceru a ten svůj kočárek si vynesu, ale co maminky, které mají malé miminko v hluboké kočárku? Ty mají před sebou nemalý nelehký úkol. Co s těmi schody před sebou?“ zamyslela se nahlas maminka.


Na poště mají maminky přednost


„Vím, že se v Kutné Hoře snaží, ale je tady spousta věcí, co nejde s kočárkem překonat. Na hlavní poštu se dá, tam to je dobře vyřešené. Je tam dokonce tlačítko pro kočárky a postižené, kde berou okamžitě. To je obrovská výhoda,“ uvedla Monika Němečková.
Kam se špatně dostává, je třeba Komerční banka. Do některých obchodů je také obtížné se dostat. „Mají přímo napsaný zákazu vjezdu s kočárky dovnitř,“ podotkla Němečková a dodala: „Pokud chce jít maminka s kočárkem do plaveckého bazénu v Kutné Hoře, nezbývá ji nic jiného, než zvednout kočárek a vynést ho.“A nějaké vyhrazené parkování pro matky s dětmi? Ani náhodou!


Problémem pro kočárky jsou chodníky


Ludmila Weissová asi nezapomene na příhodu, když jednou jela s malou Andrejkou do kutnohorské nemocnice. „Po přechodu pro chodce v blízkosti zdravotnického zařízení jsem s kočárkem přejížděla silnici, ale na druhé straně nebyl nájezd na chodník a já jsem v tu chvíli upadla. Byl to velmi nepříjemný zážitek,“ zavzpomínala Weissová. Musel jí pomoci řidič osobního automobilu a do breku bylo jak mamince, tak její malé dceři.


Některé silnice jsou velmi těžko sjízdné


Vyrazit někam s kočárkem je i utrpení pro Janu Netolickou z Malína. „Začíná to jízdou z bytovky, kdy nevím, kterou cestu mám vybrat. Jedna horší než druhá,“ uvedla Netolická s tím, že když to vezme směrem k hlavnímu vlakovému nádraží pod mostem vyjede do kopce, který se v půlce cesty lomí, kočárek na dlažbě skáče. A to nemluví o křovisku podél cesty, který zasahuje už tak úzkého chodníku. „Pokud zvolím druhou cestu, která vede podél hlavní silnice, tam je dlažba chodníků rovněž příšerná. O tom, že kolem jezdí kamiony nebezpečnou rychlostí už vůbec nemluvím,“ rozčiluje se Netolická.


Když ten den maminka jede vlakem, čeká ji další utrpení v podobě prošení cestujících, aby ji pomohli s kočárkem na první nástupiště. „Pokud chci jet na plavání kojenců do Kolína, kočárek už si ani neberu s sebou. Nemám se tam s ním jak dostat,“ poznamenala mladá maminka. A o některých obchodech a úřadech už detailně ani nehodlá mluvit. Mimochodem, velice sympatická Jana Netolická je samoživitelka tří dětí a díky reformě přišla o přídavky na děti. Sirotčí důchod musí používat nejen pro své děti, jak je určeno, ale k chodu celé domácnosti.