Dotazované ženy vzpomínaly s úsměvem na tváři 
a lehkou nostalgií na oslavy, které na jejich počest připravily podniky a závody. Od manželů dostaly květiny, od spolupracovníků třeba i bonboniéru či jiné drobné dárky.

Dokonce i ti, kteří vnímali tento den jako kterýkoliv jiný, přiznali, že alespoň své partnerce nějakou tu kytičku domů přinesli. A jaké květiny ženy dostávaly nejčastěji? Ano, karafiát se stal právem symbolem tohoto svátku v očích lidí. Důvod? Byly levnější než růže. Přesto i těch se ženy často dočkaly.
Tanec, hudba, pohoštění. Ať už se jednalo o velkou podnikovou oslavu nebo jen posezení nad šálkem kávy s kolegyněmi, bylo vždy na co vzpomínat.
Muži se účastnili těchto oslav už proto, aby ženy si měly s kým zatancovat. Zábavu bez tance by jim prý neodpustily. Podle veselých vzpomínek mnozí z nich slavili Mezinárodní den žen bujařeji než jejich ženské protějšky.

Ti, kteří všechny tyto radosti spojené s MDŽ zažili, dnes litují, že se již tento svátek příliš neslaví. Den matek jej nemůže nahradit. Muži obdarují i dnes květinami buď svoji partnerku, nebo některou ze svých známých, ženy si společně alespoň zazpívají při šití.

MDŽ mnozí odsuzují jako „přežitek socialismu" a od velikých podnikových oslav tohoto svátku bylo také upuštěno. Přesto pamětníci – a zejména pamětnice, kteří toto všechno zažili „na vlastní kůži", na svoje MDŽ nikdy nezapomenou.
Pro zajímavost – Mezinárodní den mužů se slaví 19. listopadu.

Reportáž

Otevírají se první dveře do pokoje jednoho z klientů Domova důchodců v Čáslavi. A já jsem zvědavá, co se o oslavách Mezinárodního dne žen dozvím.
Jakožto dítě narozené rok před Sametovou revolucí už o těchto oslavách nevím nic. Tradice z domácností vymizela, neznám podnik, který by v dnešní době pořádal oslavy pro „své ženy". Takže – jak slavili tento svátek lidé, proti kterým si přijdu jako malé hloupé dítě?

Karafiát – věčný to symbol
Podle starých filmů a vyprávění mých babiček mám spojeno MDŽ s karafiátem. Ale proč? Nejlépe důvod ve své odpovědi vystihl Václav Matouš. Karafiáty byly zkrátka nejlevnější.

Nicméně karafiáty nebyly jediné květiny, které si ženy vystavovaly ve vázách.
„Oslava byla vždy mohutná. My ženy jsme vždy dostaly květinu, nejčastěji jsme dostávaly růže," vyvedla mě z mého „karafiátového omylu" třiaosmdesátiletá Věra Ptačovská.

Ženská pýcha
Začínám chápat, co za „kouzlo" se v oslavách Mezinárodního dne žen skrývalo. Dotazované ženy vzpomínají na událost s úsměvem a nostalgií. V tento den byly jistě pyšné, že jsou ženami. Ono kdy se dnes nám poštěstí, aby celý podnik na naši „ženskou" počest připravil slavnost s tancem a každá jsme dostaly květinu?

Dokonce i ti, podle kterých byl tento den jako kterýkoliv jiný, přiznali, že kytičku ženám, alespoň manželce určitě, přeci jen dali.
„Mezinárodní den žen jsem slavil asi jako každý jiný den. Manželce jsem akorát vždy dal květiny, většinou růže. A pak ještě podnik pořádal na počest žen oslavu – zde opět dostaly květiny a bylo připraveno pohoštění," podělil se o své vzpomínky na tento jinak obyčejný den devětapadesátiletý Vladimír Čochnář. Jak krásné muselo být ženou!

Květiny, dárky, veselí
Mně osobně se jeví tento svátek nyní jako den, kdy se všechny ženy ocitly div ne v ráji. Přeci jen – květiny, dárky, oslavy… Jak krásné to být muselo. To potvrdila také Irena Vrhelová, která ve svých osmdesáti šesti letech zažila takových oslav několik.

„Já jsem z Prahy, takže jsme slavili zde. Pamatuji si, že to vždy bylo moc hezké. Víte, já jsem člověk, kterému se všechno líbí. Všechny jsme tenkrát dostaly květiny," podělila se o své krásné vzpomínky.
Do budoucna mi musí tedy stačit Den matek. Při odchodu mě napadá zcela materialistická myšlenka: květinářství v tehdejších dobách musela zažívat zlaté časy!

Senioři z Domova důchoců v Čáslavi vzpomínají na oslavy MDŽ

Marie Raislová: MDŽ jsme spojili s oslavou výročí

Marie Raislová ve svých úctyhodných osmdesáti devíti letech vzpomíná na oslavy MDŽ v souvislosti se svým zaměstnáním.
„Pracovala jsem ve školství. Musím říci, že oslavy tam byly velmi důstojné. Teprve vždycky až když ženy odešly, tak začali slavit muži. Však to znáte," uvedla k oslavám s úsměvem.

Ženy vždy dostaly symbolicky jednu květinu, nejčastěji karafiáty či růže. „Dokonce jsme jednou i tancovali, to bylo tady v Grandu. Tehdy někdo slavil i nějaké výročí, takže se to tak jako spojilo," řekla.

Václav Matouš: Obdaroval jsem Reginu Rázlovou

Václav Matouš strávil podstatnou část ze svých sedmdesáti šesti let prací v Národním divadle v Praze. „Popřál jsem na MDŽ vždycky herečkám a taky jsem se trošku napil. Můžu říci, že jsem obdaroval třeba svojí oblíbenou herečku Reginu Rázlovou. Bylo jich ale samozřejmě víc," dodal Václav Matouš se šibalským úsměvem.

Ženám se prý dávaly karafiáty. „Růže mi k tomu moc nešly. A karafiáty nebyly tak drahé," popsal Matouš.
Nejlepší prý byla spontánní oslava, když se sešli lidé a společně si zazpívali písničku.

Marie Tomíšková:MDŽ oslavíme i zítra při šití, a to písničkou

Marie Tomíšková ve svých osmdesáti osmi letech vzpomíná na příjemná posezení a zábavu při oslavách MDŽ.
„Zrovna dneska jsme tady s bývalou paní ředitelkou vzpomínaly, jak ty oslavy byly hezké. Na oslavách jsme vždycky dostaly květinu a bylo připraveno pohoštění," vzpomíná s trochou nostalgie.

Mezinárodní den žen plánuje ale s ostatními oslavit i letos při společném šití. „Te᠆hle týden jsem na šití nebyla, ale zítra tam půjdu a společně si zazpíváme," řekla.

Josef Švejda: Ženy by nám oslavu bez tance neodpustily

Šestaosmdesátiletý Josef Švejda si na oslavy MDŽ moc dobře vzpomíná a hodnotí je jako krásné.
„Vždy jsme totiž pořádali zábavu pro naše ženy, kde se tancovalo. Na oslavy jsme my muži museli chodit, aby ženy měly s kým tancovat – jinak by nám to neodpustily," popsal svoje veselé zkušenosti s oslavami.

A květiny pro ženy? Pokaždé prý dostaly nějakou jinou. Jednou to byl oblíbený karafiát, podruhé růže a potřetí úplně nějaká jiná.

Michal Gajdoš: Vždycky jsem popřál svojí manželce

S nostalgií vzpomíná na oslavy Mezinárodního dne žen sedmaosmdesátiletý Michal Gajdoš.
„Vždycky jsem popřál svojí manželce a pak taky všem ženám, které jsem znal. Manželku už bohužel nemám, tak budu zítra slavit sám," popsal s lehkým smutkem v očích vyhlídky na dnešní den Michal Gajdoš.

Na oslavy tohoto svátku dle jeho slov vzpomíná v dobrém. A co přiznal na závěr?
Že se samozřejmě při oslavách Mezinárodního dne žen na jejich zdraví také on sám napil.

Růžena Spěváková: Manžel mi nosil květiny nebo i dort

Oslavy MDŽ má dvaaosmdesátiletá Růžena Spěváková spojené hlavně s muzikou a tancem.
„My oslavovali – no jéjej! Oslavu přichystal vždy závod, kde jsme pracovali. Byla tam muzika a tancovalo se. Dostaly jsme vždy květinu a bonboniéru," sdělila Spěváková.
Na oslavy MDŽ nezapomínal ani její manžel. Ten jí obdaroval vždy květinou, někdy přinesl třeba i dort.
„Pravda je, že někdy Mezinárodní den žen slavili více muži než ženy," popsala bujaré veselí mužů na závěr Růžena Spěváčková.