Ještě před deseti roky byl mobilní telefon luxusní záležitostí a patřil pouze do rukou hollywoodských hvězd a manažerů. Před pěti lety už jej měl každý od patnácti let výš. Dnes není neobyklým obrázkem vidět jít po ulici prvňáčka píšícího textovou zprávu.

V době, kdy se firmy předhánějí, kdo vyrobí tak jednoduchý telefon, že jej bude moci ovládat doslova každý, řeší otázku ,,koupit dítěti mobil, či nekoupit“ zřejmě každý rodič.

Upozorňování lékařských odborníků na zdravotní závadnost nepostradatelné vymoženosti techniky také dávno vyšly z módy. Dnes vám může přijít SMS téměř od devadesáti procent očanů České republiky. Mají to být, ale i děti předškolního a mladšího školního věku?

Psychologové řekli mobilům ,,Ne!“

Dětští psychologové varují, jak jen mohou. Možnost hrát si o hodinách na displeji hry, posílat SMS a natáčet na video učitele a spolužáky odvádí pozornost od učení. Naproti tomu zdůrazňují, že se jedná o individuální záležitost.

,,U každého je to jinak. V předškolním věku není mobil potřeba vůbec. Pokud je dítě místní, nedojíždí a má zázemí v podobě možnosti docházení do družiny, k babičce nebo dokonce, když má maminku doma, tak je mobil zbytečný a rodiče by se tím neměli zabývat. Doporučila bych ho tak od čtvrté třídy,“ uvedla Martina Skalníková z kutnohorské pedagogicko – psychologické poradny.

Rodiče však mobilní telefony považují za nezbytnou součást života svých ratolestí a nedají na ně dopustit.

„Moje dcera nastoupila do první třídy. Mobil jsme jí koupili hned. Takto ji můžeme kdykoli zkontrolovat a nemusíme mít o ni strach,“ řekla Adéla Moravcová z Kutnohorska, která dodala, že většina dceřinných spolužáků má svůj telefon také.

„Dětem, které chodí do školky samozřejmě mobil do ruky nepatří. Když ale nastoupí do školy už je to potřeba,“ prohlásila Michala Janatová, která je právě na mateřské dovolené. Další oslovení rodiče se většinou shodovali na tom samém: dítě dostane mobilní telefon, jakmile nástoupí do školy.
Našli se ale i tací, kteří svému potomkovi koupili k nástupu do první třídy raději klasickou hračku.

„Synkovi je šest. Dát mu mobilní telefon by byla veliká hloupost. I když na svoje věci dává pozor, tohle je hodně drahá záležitost. Stačí, že si hraje doma na počítači,“ řekl Petr Vykoupil z Čáslavi.

Ve školkách mobily neexistují

Mateřské školy otázku mobilů zatím neřeší. "Z důvodu bezpečnosti důrazně doporučujeme rodičům, aby dětem s sebou nedávali nic drahého. Každé ráno svou ratolest přivede někdo z rodiny a odpoledne ji zase vyzvedne. Mezitím je pod naším nepřetržitým dohledem. Pokud se něco stane, voláme my domů. Proč by tedy měli mít telefon ještě děti? Staráme se o ně, ne o majetek rodičů,“ uvedla učitelka v mateřské škole Zdeňka Maláková.

V kolika letech byste pořídili mobil svému dítěti? A proč? Podělte se o názor.

Irena Blahníková