A oč běží? Na pozemku Josefa Chadimy před více než čtyřmi roky došlo bez souhlasu majitele nemovitosti k pokácení dvou dospělých stromů, které byly totálně zničeny. „Byl jsem 9. prosince 2002 vyřizovat své věci v Žehušicích a v Čáslavi a domů jsem přijel až odpoledne, kdy stromy byly pokácené,“ upřesnil osmdesátiletý důchodce, který se proto obrátil na soud.

Další líčení však zatím stanoveno nebylo. Pikantní na celé věci je i fakt, že ještě před Královou byl Chadimovi ze seznamu advokátů ex offo přidělen elitní kutnohorský právník Bedřich Prokop. Ten však již údajně kauzu konzultoval s kolegou Jiřím Smrčkou, jenž zastupuje protistranu – Jaroslava Hodana, který stromy pokácel.

A služby pro Chadimu tedy Prokop odmítl. „Měl na takový krok jako obhájce nárok právě proto, že už předtím poskytl právní služby někomu, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmy toho, kdo o poskytnutí právních služeb nově požádal, tedy pana Chadimy,“ vysvětlil mluvčí kutnohorského okresního soudu Milan Závurka.

Kauzy Josefa Chadimy se nechtějí advokáti ujmout

Josef Chadima se zřejmě rozsudku jen tak nedočká. Soudní spor, který řeší neoprávněně pokácené Chadimovy stromy, už trvá přes čtyři roky a stále není vyřešen. Žádný advokát, který Josefa Chadimu zastupoval, u něho dlouho nevydržel. Napřed ho zastupovala Anna Krúpová. Když mu vypověděla zastupování, nahradil ji Karel Polák. Chadima, který žádá náhradu škody za stromy, s ním byl zpočátku spokojen. „Vypadalo to dobře. Jen do té doby, než se Polák dostal pod vliv advokáta Smrčky. Pak mi sdělil, že případ je předem prohraný a že budu muset zaplatit všechny soudní výlohy. A to už jsou tisíce, ne–li desetitisíce korun,“ postěžoval si Chadima. „A dostalo se mi také varování, že pokud nezaplatím, pošlou na mě exekutora a ten si se mnou poradí,“ doplnil osmdesátiletý muž.

Poláka měl podle seznamu advokátů ex offo vystřídat Bedřich Prokop. Ale ten ani hájit zájmy klienta nezačal. Už byl zainteresován u protistrany. Tedy u Jaroslava Hodana, jenž stromy pokácel a Chadima jej zažaloval. „V advokátní kanceláři mi sekretářka sdělila, že mě Bedřih Prokop nemůže zastupovat, jelikož by se jednalo o střet zájmů,“ uvedl Chadima.

Jeho slova potvrdil mluvčí kutnohorské soudu Milan Závurka. „Advokát Bedřich Prokop požádal o zproštění obhajoby ex offo, protože zastupuje Jaroslava Hodana. Proto soud 4. května zprostil advokáta Prokopa zastupování Chadimy a téhož dne mu ustanovil novým zástupcem Alenu Královou,“ sdělil Závurka s tím, že Králová byla ustanovena dle pořadníku, který soud vede. Jednání v této věci zatím stanoveno není. Jak dlouho bude nová obhájkyně zastupovat Josefa Chadimu? Čas ukáže. Možná advokáti vidí, že případ je skutečně předem prohraný.

Zápletka je podivná. Hodan sice stromy pokácel, hájí se však tím, že jednal na popud starosty Kose, jenž stromy prý označil za staré a život obyvatel ohrožující. Kos přitom tvrdí, že stromy chtěl pokácet sám Josef Chadima a obec mu jen vyšla vstříc. Takovou verzi však Chadima odmítá.