„S univerzitou bude uzavřena smlouva, na jejímž základě studenti fakulty restaurování provedou komplexní restaurátorský průzkum morového sloupu. Bude nás to stát 66 a půl tisíce korun," uvedl místostarosta Kutné Hory Jiří Franc.

Průzkum se bude týkat povrchu památky. „Restaurátoři prohlédnou sloup kompletně celý. Jde ale hlavně o stav jeho pláště, jaká je četnost sádrovcových krust a tak. Díky kompletnímu průzkumu se tak dozvíme, v jakém stavu se aktuálně morový sloup nachází a jaký bude nejlepší další postup pro jeho ošetření, který by pomohl morovému sloupu na další roky," doplnil vedoucí odboru památkové péče a školství Ondřej Seifert.
Kdy bude průzkum přesně zahájen, ale vedoucí odboru říci zatím nedokázal. „Na začátku jara bude podepsána smlouva. Samotné práce začnou, až bude příznivé počasí, tedy až bude období, kde se restaurátoři budou moci po stavbě nerušeně pohybovat," vysvětlil.

Studenti Kutnou Horu už dobře znají
Fakulta restaurátorství Univerzity Pardubice má na svém kontě již několik projektů v Kutné Hoře. Tím největším byla bezesporu obnova kamenné kašny na Rejskově náměstí. Tento projekt trval se vším všudy od roku 2009 do roku 2011. Pod vedením pedagoga Jakuba Ďoubala se na zrestaurování kašny tehdy podíleli studenti druhého, třetího a čtvrtého ročníku fakulty.

Do rukou studentů v loňském roce město svěřilo i opravu sousoší z průčelí barokního kostela svatého Jana Nepomuckého a také dvě sochy z řady soch svatých stojících před jezuitskou kolejí. „Oba originály mají studenti nyní v Litomyšli, kde fakulta sídlí. Po jejich dokončení by měly být umístěny v lapidáriu spolkového domu," prozradil Ondřej Seifert.