Posledními případy bylo odcizení a poškození mosazných tabulí ze stěny Vlašského dvora a poškození podobné desky na nedaleké budově Hrádku. „V obou případech se tak stalo v noci z neděle na pondělí,“ podotkla mluvčí kutnohorského policejního ředitelství Vendulka Hanzlová. Pro majitele a správce obou objektů je to velmi nepříjemná situace. Začíná turistická sezona a poničené části budov nejsou zrovna nejlepší vizitkou.

Krádeže tabulí z barevných kovů jsou poslední dobou pravým hitem zlodějů na Kutnohorsku. V noci z nedělě na pondělí byly odcizeny ze stěn památek v Kutné Hoře. Nedávno byly terčem nenechavců také v Kácově.

 

Vlašský dvůr již nebude jako dříve

Velký problém nadělali pachatelé krádeže mosazné tabule ze stěny objektu kutnohorské radnice ve Vlašském dvoře. Tabule se bude muset nejdříve vyrobit a poté instalovat. To však není největší problém. „Fasáda vnějšího pláště byla zrenovována teprve před rokem. Je autentická. Na postup dohlíželi památkáři. Je to nepříjemné, z hlediska technologie se bude opravovat hodně těžko,“ uvedl Vladimír Rudolf z oddělení vnitřní správy kutnohorské radnice, který doplnil, že podoba fasády Vlašského dvora již proto nebude jednotná jako po opravě.

Aby toho nebylo málo, tak se pachatelé pokusili odcizit také další desku ze stěny Vlašského dvora. To se jim nepodařilo. „Dokonce si zjišťovali o jaký materiál jde i na památníku protifašistickým bojovníků v sousedním parku,“ pokračoval Rudolf. Podle něj si budou moci turisté myslet, že se kutnohorská radnice o Vlašský dvůr špatně stará.

Poničili tabuli o středověku

Vandalové z neděle na pondělí poničili také tabuli na objektu Hrádku, kde sídlí Muzeum českého stříbra. „Byla vylomena pamětní deska s nápisem o středověkých majitelích Hrádku i s jejich erby. Musí být opravena,“ uvedla mluvčí muzea Kateřina Vobořilová. Tabule z barevného kovu zmizela asi před třemi týdny z ochozu u kaple Božího těla vedle katedrály svaté Barbory. „Byly tam informace o objektech, které se nachází ve výhledu do okolí,“ sdělil Martin Suchánek z Městského úřadu Kutná Hora, který se o tabuli staralo. Dalšími terči vandalů se v Kutné Hoře staly tabule na budovách mateřské školy na Dačického náměstí a místní základní umělecké školy ve Vladislavově ulici. „Všechny tabule byly z mosazi,“ poznamenal Vladimír Rudolf.

"Nepochopím jednání těchto lidí"

Také městys Kácov má s nájezdem milovníků barevných kovů své zkušenosti. „Vůbec nepochopím jednání těchto lidí. Někdo se pokoušel nejspíše šroubovákem vypáčit mosaznou tabuli s nápisem na památníku padlým u místní sokolovny,“ uvedl kácovský starosta Jaroslav Buchal, který dodal, že zloději v městysu se začali ztrácet i kanalizační poklopy. Policie se případy těchto krádeží zabývá. „Protože jde o barevné kovy, probíhá šetření ve sběrnách druhotných surovin. Po pachatelích a odcizených věcech se pátrá,“ sdělil Daniel Votroubek, mluvčí okresního policejního ředitelství.

 

Z policejních záznamů

Dosud neznámý pachatel „se činil“ vcentru Kutné Hory. Na Havlíčkově náměstí zbudovy, která je městským majetkem, odcizil mosaznou desku o rozměrech 114 x 26 centimetrů, obsahující text shistorickými daty o výstavbě a událostech vtéto budově. Další podobnou desku u hlavního vchodu poškodil a stejně tak i okolní fasádu. Pachatel způsobil škodu 32tisíc korun. Případem se zabývají kutnohorští policisté.