Obyvatelé Lipiny na Zbraslavicku nejsou spokojeni s opravou mostu u Kněže a silnice v Lipině. Kdy budou opraveny?
Již na podzim loňského roku jsme začali s opravou mostu u obce Kněž ev. č. 336-005 na silnici II/336. Při zásahu do tělesa mostu se ale ukázalo, že bude nezbytné přistoupit k rozsáhlejší rekonstrukci, která si vyžádá větší náklady a bude proto nutné vyhlásit veřejnou obchodní soutěž na zhotovitele této veřejné zakázky. Středočeský kraj soutěž v nejkratším možném termínu vyhlásil. Na základě jejího výsledku podepsal dne 24. listopadu roku 2006 smlouvu o dílo se společností JHP spol.s r.o., která má zajistit jak zpracování projektové dokumentace, tak realizaci stavebních prací v termínu do 30. června letošního roku.

Oprava komunikace v Lipině připomínala takzvané „záplatování“. Myslíte si, že je to dostatečný postup opravy silnice, po které vede objížďka z důvodu uzavírky mostu u Kněže?Zatím mohla být provedena jen oprava největších výtluků studenou balenou směsí. Uvědomujeme si, že komunikace potřebuje rozsáhlejší rekonstrukci stejně jako mnoho kilometrů jiných silnic II. a III. třídy na území Středočeského kraje. Do poloviny roku bychom si rádi vzali úvěr do výše 4 miliardy korun, z něhož bychom hradili právě nezbytné souvislé opravy komunikací a mostů. Středočeský kraj převzal od státu 8636 kilometrů silnic a 1825 mostů.. Podle hrubého odhadu je více než 10% celkové délky krajských komunikací a více než 10% mostů v havarijním stavu. Financování oprav z úvěru je jediná cesta, jak se s tímto dědictvím vypořádat.

Plánuje se kompletní oprava silnice v Lipině? Kdy bude realizována?
Do plánu investic na letošní rok jsme zařadili souvislou opravu komunikace III/3367 v úseku od Zruče nad Sázavou až po Krasoňovice. Odhadované náklady představují téměř 20 miliónů korun. Rádi bychom rekonstrukci stihli ještě v letošním roce. Termín by ale mohly prodloužit komplikace s čerpáním úvěru a průběh veřejných soutěží na realizaci této zakázky.

Stížnosti obyvatel Zbraslavicka krajskému úřadu

- „Hejtman vloni v září na naši stížnost reagoval dopisem, ve kterém říkal, že most u Kněže bude do konce roku opraven tak, aby po něm bylo možno vést dopravu. Dále prý byla zahájena oprava silnice na Lipině,“ sdělil Ladislav Filip, který žije velkou část roku v osadě Lipina.
- „Všichni víme, že od září na tu silnici nikdo nesáhl, po minulé zimě byla opravena jen díra, která byla jako jáma na mamuty, objížďka vede přes Lipinu dosud a situace se zhoršuje tím, že se všude v okolí těží v lese dřevo normálně a ještě po lednové kalamitě,“ pokračoval rozhořčeně Ladislav Filip.
- „Díry byly jen zaházeny několika lopatami asfaltu, bylo to klasické záplatování,“ uvedl Jan Losinecký z Lipiny.
- „Peníze na pronájem semaforu u mostku jsou, ale zřejmě nejsou peníze na opravu mostu. Podle ceníku firem pronajímajících semafory na internetu je cena za semafor pět set až sedm set korun denně, to je patnáct až sedmnáct tisíc měsíčně. Když se někdo vyhýbá odpovědi, asi ví proč,“ konstatoval Filip.
- „Jestli si z nás po naší stížnosti nadále kraj bude dělat legraci, budeme zvažovat další akce,“ uvedl Ladislav Filip.
- „Je to u nás jako na tankodromu. Po zničené silnici se téměř nedá jet,“ poznamenala Miroslava Sýkorová, starostka Čestína.

OTÁZKA DNE: Jaký je podle vás stav silnic na Kutnohorsku?

Dana Bártlová, 19 let:
Posuzuju to z pohledu řidiče, co zase tolik nejezdí. Někde je to pohoda, je vidět, že se nedávno opravovalo. Ale hlavně na těch vedelejších silnicích to je krize. Ty hlavní silnice tady v okolí ještě docela ujdou.

Dominika Pospíšilová, 22 let:
Třeba v centru Kutné Hory je to šílené. Jako když jedete na pouti na horské dráze. Vypadá to jako když se tam propadá dlažba. To tedy pověsti města moc neprospívá. Jinak mimo město jsou někde díry úplně šílené.

Miroslav Dolejš, 31 let:
Hodně se o tom mluví. Já to zase tolik neřeším. Asi nejsou moc peníze, jinak by s tím město něco dělalo. Štvou mě spíš ty okresky mimo Kutnou Horu. Tam je docela problém jet někdy za tmy, když to tam neznáte.

Marie Šoltová, 88 let:
Vím, že špatné je to třeba na silnici do Červených Peček. Tam musíte jezdit opatrně. V mém věku už se spíše vozím. Jinak se často v televizi mluví o tom, že na opravy nejsou peníze. Tak nevím, co se dá dělat.

Helena Vlková, 31 let:
Celkem mě to štve, protože toho každý týden hodně jezdím. Na takových děravých silnicích se špatně předjíždí a každý tam jezdí skoro prostředkem. Jenže to je stejně všude stejné a někde ještě horší.