Nejčastěji ošetřují děti a důchodce

Stačí si vyjít na nákupy. Chodníky bývají mnohdy neumetené a člověk tak na ušlapaném zledovatělém povrchu snadno přijde k úhoně. Sousedka Jiřiny Bláhové z Kutné Hory si při pádu na zledovatělém chodníku ošklivě poranila hlavu. „Na zamrzlé a sněhem zapadané kaluži jí podjely nohy, upadla a narazila si spodinu lebeční,“ uvedla Bláhová. Podle jejích slov po příchodu ženy důchodového věku z nemocnice domů byl úraz stále patrný. „Měla úplně modrý obličej,“ dodala Bláhová.

Nejpočetnější skupiny zraněných osob tvoří právě starší spoluobčané a malé děti, které ještě stěží dokáží předvídat možné nebezpečí.

Na nákup pošlete sousedy či příbuzné

Mluvčí Záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková proto doporučuje, aby hlavně starší lidé v tomto počasí vycházeli ven co nejméně. „Když si potřebují dojít nakoupit, ať raději poprosí známé či příbuzné, aby jim udělali nákup. V případě, že už není vyhnutí, by měli dávat pozor, předvídat námrazu. Mohou požádat kolemjdoucí, aby jim pomohli v úseku, kde není chodník třeba posypaný,“ upřesnila Janečková.

„Snažím se chodit opatrně a s rozvahou. Strach z možného pádu mě ale neopouští,“ řekl důchodce Zdeněk Kleist z Kutné Hory. Podle něj občané města platí za každou maličkost ale údržbu chodníků město zanedbává. Minimálně v takovémto počasí vychází ven Jiřina Nováková z Kutné Hory. „Mám obě kolena umělá a bojím se, že bych na zledovatělém chodníku upadla. Nejsem si jistá, zda je rozumné, že se město stará o chodníky. Mám obavy, aby to všechno stíhali uklízet,“ na závěr s povzdechem doplnila Nováková.

Řidiči prý námrazu předvídají

Rychlá záchranná služba vyjíždí v těchto dnech také k dopravním nehodám. „Řidiči naštěstí s námrazou počítají a jezdí pomaleji. Úrazy proto nejsou nijak vážné,“ doplnila Janečková. K vážným nehodám se jezdí dle Janečkové v případech, kdy jsou řidiči překvapeni námrazou. Taková období se obvykle vyskytují koncem podzimu a zimy, kdy se objevují mrazíky.

Stejnou zkušenost má také primář kutnohorské rychlé záchranné služby José Dizon. „Nedá se říct, že bychom vyjížděli nyní častěji, právě naopak. Lidé ví, že je lepší nevycházet a zůstávají raději v takovém počasí doma,“ uvedl Dizon.