Zpočátku byla vysvětlena pravidla, aby se předešlo pozdějším nedorozuměním, a soutěž mohla začít. Devět dvoučlenných týmů, za každou školu nejvýše dva, postupně prošlo třemi koly soutěže.

V první části soutěžící řešili písemný test. Mezitím publikum zhlédlo dokument „O zlém snu“. Příběh očima mladé dívky, která jako jediná z rodiny přežije pobyt v koncentračním táboře. Jak uvedla Mgr. Šimková: „Byl to velmi silný příběh, z kterého mi šel místy mráz po zádech.“ S čímž můžu jen souhlasit.
V další části měli soutěžící odpovídat na dvě náhodně vylosované otázky a to ve čtyřech kolech. V poslední části jednotlivé týmy rozpoznávaly celkem tři zvukové ukázky.

A jak to dopadlo? V kategorii gymnázií zvítězilo Gymnázium Čáslav, za ním následovalo Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře a druhý tým Gymnázia Čáslav. V kategorii středních odborných škol zvítězila opět Střední průmyslová škola Kutná Hora a obsadila i druhou příčku, třetí skončila Střední zemědělská škola Čáslav. Vítězům gratulujeme.

Na závěr mi zbývá poděkovat Svazu bojovníků za svobodu a všem sponzorům. Nemalé uznání patří také Gymnáziu Jiřího Ortena za zapůjčení prostor a skvělou organizaci, díky čemuž můžu říci, že se jednalo o soutěž skutečně na úrovni. (Autor článku je studentem SPŠ Kutná Hora, účastník a soutěžící posledních tří ročníků.)