Po čtyřech měsících již nový provozovatel kutnohorské nemocnice pomalu stabilizoval ekonomiku zařízení a má také jasno o dalším směřování zařízení.
Společnost chce do Kutné Hory přivést špičkové odborníky a provádět speciální operační zákroky.

Ztrátu zařízení se podařilo snížit

Poté, co nové vedení zorganizovalo administrativu a vybalancovalo hospodaření, jsou vidět první výsledky. „To se projevuje i na výši ztráty. Ta byla dříve dva a půl milionu měsíčně. Dnes jsme o milion níže,“ upřesnil Jaroslav Řehák, majitel společnosti Medistyl Pharma.

Musí obstát v konkurenci

Tým vedení nemocnice by měl dovést nemocnici ke zvýšení prestiže a tím i k lepší konkurenceschopnosti mezi třemi nemocnicemi, které působí na malém území. Jednou z nových tváří je i primář motolské kardiologie Ivan Vaněk, který spolupracuje na „vzkříšení“ zařízení. „Nemocnice je na hranici funkční, medicínské i právní existence,“ varoval odborník.

V zařízení jsou věci nevídané

V kutnohorské nemocnici pokulhává několik zásadních věcí. „Chybí tu mamograf pro včasné zjištění a prevenci rakoviny prsu,“ vypočetl Ivan Vaněk. Na gynekologickém oddělení je jediný lékař na plný úvazek. Neexistuje tu ortopedie. „Bylo tu uděláno pouhých dvanáct kyčelních náhrad za rok. Lidé vyhledávají pomoc jinde, přestože to všechno má být provedeno zde,“ pokračoval. Také v operacích křečových žil má kutnohorské pracoviště deficit a tisíce místních žen podstupují lékařské zákroky jinde.

„Na interně je vynikající primář. Jsou tu dva výborní kardiologové a chybí akutní interní lůžka pro náhlé příhody cévní,“ zdůraznil.

Odborné zákroky odoperují „doma“

„Přijímají se lidé na internu, na chirurgii, na gynekologii a anesteziologické oddělení,“ dodal Ivan Vaněk. Pojišťovna nabídla financování zmiňovaných lůžek. Je však nutné připravit prostory, kde by tato lůžka mohla být umístěna. A tady je právě prostor pro město, které vlastní objekty v areálu nemocnice.

K rekonstrukci by mělo dojít postupně, protože není možné provést generální opravy a zavřít některé z oddělení. „Snažíme se iniciovat práci na získání prostředků, třeba z dotačních řízení,“ zmínil za výbor pro zdravotnictví kutnohorského zastupitelstva Jan Havlovic. Město by mělo letos investovat 12,5 milionů korun do rekonstrukce západního křídla. Další prostředky na již připravené projekty hodlá získat z evropských fondů.