Ředitel Nemocnice Kutná Hora Jaroslav Řehák odmítl tvrzení, že by zařízení trpělo personálními problémy. „Nezrušili jsme jedinou ambulanci a v počtu lékařů nemáme žádný deficit, naopak je zde nadstav,“ zdůraznil.

V této souvislosti také prohlásil, že vyvolá kroky k převzetí nemocnice pod správu kraje, aniž by blíže upřesnil, jakým způsobem chce tento svůj záměr uskutečnit. Nemocnice Kutná Hora je totiž soukromou organizací a nemovitosti jí pronajímá město.

Za konec porodnice a dětského může stát

Podle vedení kutnohorské nemocnice se Rathovy kritické výroky nezakládají na pravdě. „Společnost Medistyl-Pharma převzala provoz nemocnice na základě řádného výběrového řízení, vyhlášeného Městem Kutná Hora z důvodu nutnosti řešit dlouhodobě ztrátové hospodaření tohoto zařízení. V prvním roce našeho působení v nemocnici jsme doplnili a stabilizovali tým zdravotnických pracovníků a snížili ekonomickou ztrátu zhruba na čtvrtinu,“ uvedl ředitel zařízení Jaroslav Řehák.

Společnost nenese podle ředitele vinu ani na dvou zřejmě nejkritizovanějších změnách, k nimž zde v nedávné době došlo. Těmi je zrušení porodnice a dětského oddělení. „Oba provozy bych zde rád měl, ale v současných podmínkách to nebylo možné,“ řekl Řehák s poukazem na to, že ke zrušení zmíněných oddělení došlo na základě neobnovení smluv ze strany zdravotních pojišťoven na doporučení ministerstva zdravotnictví.

Spolupráce s Kolínem je oboustranná

Ředitel odmítl i Rathovo tvrzení, že údajné špatné fungování kutnohorské nemocnice příliš zatěžuje Oblastní nemocnici v Kolíně. „S kolínskou nemocnicí naopak velmi dobře spolupracujeme a s jejím vedením pravidelně jednáme,“ uvedl s tím, že spolupráce je oboustranná a obě zařízení si vzájemně vypomáhají.

Na kontrolu nemá kraj právo

Vedení nemocnice se staví velice skepticky i ke včera zveřejněnému Rathovu záměru provést v nemocnici personální kontrolu. Ačkoliv společnost se nemá podle Řeháka proč jejích výsledků obávat, není zřejmě krajská kontrola v soukromém zařízení technicky proveditelná. „Na takovou kontrolu nemá krajský úřad právo,“ odmítl hejtmanův záměr lékařský ředitel nemocnice Pavel Kopelent.

Moravčíková: Firma neplní smlouvy

Beze zbytku se za názory hejtmana postavila jeho náměstkyně Zuzana Moravčíková z Kutné Hory. Podle jejího vyjádření by se Rathův záměr na převzetí nemocnice pod kraj mohl uskutečnit, pokud by město vypovědělo společnosti Nemocnice Kutná Hora nájemní smlouvy. A k tomu by podle Moravčíkové dojít mělo, protože tyto smlouvy podle ní nejsou plněny. „Soukromá společnost neprovozuje zařízení tak, jak jí smlouvy ukládají,“ je přesvědčena náměstkyně hejtmana. „Vše by ale pochopitelně záleželo na odborném posouzení právníků,“ dodala.

Podle představitelů nemocnice tvrdá slova na adresu kutnohorského špitálu nemají prapůvod v osobě Davida Ratha. „Výroky pana hejtmana vycházejí z nesprávných informací, které částečně pocházejí i z místních zdrojů, které jsou nám známy,“ tvrdí ředitel Jaroslav Řehák.

Útok prý pochází z Kutné Hory

Jako příčinu tohoto stavu pak označil boj mezi privátní lékařskou sférou a nemocnicí v Kutné Hoře. „Dezinformace vnášejí nejistotu mezi pacienty a i naše zaměstnance, poškozují dobré jméno naší společnosti a investice vložené do provozu nemocnice,“ uzavřel ředitel.

Rathova kritika pokračuje

Hlasitě vyjadřovaná nespokojenost nejvyššího představitele kraje s kutnohorskou nemocnicí však neustává. Naposledy se Rath v tomto směru vyjádřil ve čtvrtek při slavnostním otevření rekonstruovaného geriatrického oddělení Městské nemocnice v Čáslavi, kdy se pokusil obě zařízení porovnat.

„Kutnohorská i čáslavská nemocnice měly zhruba stejné startovací podmínky, ta čáslavská možná dokonce o něco horší. Přesto zdejší zařízení žije a prosperuje, zatímco to kutnohorské skomírá," poznamenal David Rath.

Anketa

Měl by kutnohorskou nemocnici převzít kraj? Hlasujte ZDE.